Do naszej biblioteki przybyli dzisiaj drugoklasiści uczący się na co dzień w Zespole Szkół w Woli Zachariaszowskiej. Tematem lekcji bibliotecznej był „Mój pierwszy raz w Bibliotece Publicznej”, ale ponieważ dzień wcześniej obchodzone były  Urodziny  Książkowego  Misia KUBUSIA PUCHATKA, postanowiliśmy połączyć te dwa tematy. Scenografię spotkania stworzyły pluszowe misie i miśki oraz książki, i to nie tylko z bohaterem książeczki A.A. Milne’go, ale cała wielka rodzina misiów. Był tam i peruwiański miś Paddington, miś z opowiadań Janoscha, a także tytułowy bohater książki Roberta Buczka

Mali czytelnicy wspaniale odgadli różnice między biblioteką szkolną, z którą spotykają się na co dzień a  biblioteką publiczną, do której niektórzy z nich przybyli po raz pierwszy. Dowiedzieli się czym wyróżniają się książki wydane dla najmłodszych czytelników, jakie zmiany edytorskie noszą wydawnictwa dla nieco starszych odbiorców, młodzieży i zupełnie dorosłych czytelników, a także co wyróżnia książki gromadzone w bibliotece – pieczęcie, numery i kody.

Potem nadszedł czas na zwiedzanie biblioteki,  szczególnie recepcji czyli miejsca, gdzie po wypełnieniu formularza zapisu stajemy się czytelnikami i możemy korzystać z księgozbioru oraz zasobów czytelni.Oczywiście, najbardziej spodobała się naszym gościom czytelnia dla dzieci i młodzieży. Zachwytom nie było końca, tym bardziej, że oprócz pięknych, kolorowych książek czekały tu pluszowe zabawki, niewiele mniejsze od bawiących się nimi dzieci.

Tu również, młodzi uczniowie dowiedzieli się od bibliotekarza w jaki sposób ułożony jest księgozbiór, do czego służą duże literki na regałach i dlaczego tak ważne jest wkładanie książek w odpowiednie miejsce oraz przestrzeganie porządku.

Na usilną prośbę dzieci, bibliotekarz przeczytał kilka wierszy Marii Konopnickiej, wśród nich Krasnoludki są na świecie i Stefka Burczymuchę, który wywołał powszechny aplauz. Jest to tym milsze, że wiersze te powstały przed ponad stu laty.

Po lekturze nadszedł czas na czynność przez dzieci ulubioną czyli malowanie. Do pokolorowania przeznaczone zostały karty dla naszych najmłodszych czytelników, a motywami dekoracyjnymi najczęściej były misie i kwiaty. Dzięki pomocy naszych wspaniałych gości, nowi, mali czytelnicy naszej biblioteki będą mogli wybrać sobie pięknie ozdobioną, kolorową kartę.

Oczywiście za pracę należy się odpowiednia gratyfikacja, zatem każde z dzieci opuściło naszą placówkę z kolorową zakładką do książki i słodkim lizakiem, pozując do pamiątkowego zdjęcia w otoczeniu naszej najnowszej wystawy „Dzieci oczyma Mam”.

Drugoklasiści obiecali wrócić do nas z rodzicami, a niektórzy z nich postanowili przyprowadzić swoje młodsze rodzeństwo, tym bardziej, że zarówno nowe, kolorowe  karty jak i nasz najnowszy zakup, czyli piękne książeczki  z serii Animal Magic, już na nich czekają.