10 października odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki-Przedszkolak.

 

W zajęciach wzięła udział grupa VI, wychowankowie Pani Barbary Magiery z  Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach.

Kolorowe liście, szyszki, dynie i wiele innych skarbów jesieni stanowiły wspaniałe tło do  opowiadania pt. „Lis Jacek” autorstwa Marty Jurek.  

Przedszkolaki dowiedziały się, że jesień to piękna, ale i bardzo męcząca pora roku dla leśnych zwierzątek. Często wiatr  huczy przenikliwie, szarpie gałązkami, nanosi wciąż nowe liście na ścieżki, zasypuje norki. Jak to zwykle o tej porze roku bywa, zmierzch zapada dość wcześnie,  las spowija delikatna mgła. Zwierzątka pracują ciężko, szykują zapasy na zimę. W tym ferworze zajęć zdarzają się również nieporozumienia. Wiewiórka Ryśka posądza liska Jacka  o przywłaszczenie sobie jej orzeszków. Sarenki, dzik, sowa i inne zwierzątka są tym faktem oburzone i tracą zaufanie do przyjaciela.

Lisek  nie czuje się winny, jest mu przykro, gdy zwierzątka wątpią w jego uczciwość. Może liczyć tylko na wsparcie swego przyjaciela jeża Emila. Przykra sytuacja zostaje wyjaśniona, gdy rodzina bobrów znajduje orzechy przywiane przez wiatr. Zwierzątkom jest wstyd, przyznają się do popełnionego błędu. Jacek z radością przyjmuje przeprosiny za niesłuszne posądzenie o kradzież orzechów.

 Historia leśnych przyjaciół zobrazowała dzieciom, jaką krzywdę można wyrządzić komuś, kogo się posądzi niesprawiedliwie o coś, czego nie zrobił.

Po wysłuchaniu opowiadania dzieci podjęły rozmowę na temat zachowania się zwierząt, o zaufaniu, o prawdomówności, o tym jak postępować, kiedy ktoś źle osądzi nasze zachowanie.  

 

Wykonane ilustracje do tekstu i kolorowanki zostały nagrodzone słodką niespodzianką.