Chcąc wyjaśnić termin bajkoterapia, można użyć określenia „leczenie bajką” lub „terapia bajką”. Nie są to jednak słowa zrozumiałe, które mogłyby wytłumaczyć dziecku, co to znaczy. Na potrzeby małych przyjaciół wykorzystuję termin „bajkowa niania”, aby przybliżyć zagadnienia, którymi zajmuje się bajkoterapia. Termin ten jest podtytułem jednej z książek, będących zbiorem bajek terapeutycznych i relaksacyjnych, wydanej przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, a także przez Bibliotekę Pedagogiczną: „Bajkowa Niania. Bajki Pomagajki dla najmłodszych” oraz „Magiczne Bajki na dziecięce smutki. Bajki pomagajki dla nieco starszych dzieci”.

           Przez dwa dni wraz z Panią Anną Gzyl, z Biblioteki w Węgrzcach, miałyśmy okazję poznać metody i technikę pracy dzięki bajkoterapii. Pani Lidia Ippold, biblioterapeuta, autorka wielu wspaniałych bajek terapeutycznych oraz pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie prowadząca szkolenie, podpowiadała Nam jak praktycznie wykorzystać bajkę do potrzeb grupy, w której zauważyliśmy jakiś problem lub jak przetworzyć gotową już bajkę tak, aby ta nie była przykrym wspomnieniem dla dzieci z problemami.

Podczas dwóch spotkań odbyły się zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem bajek relaksacyjnych, psychoedukacyjnych, psychoterapeutycznych. Uczestnicy przygotowywali również swoje projekty scenariuszy zajęć. Zostali zachęceni do napisania własnych tekstów relaksacyjnych, jak również psychoedukacyjnych. Uczestnicy szkolenia wynieśli z kursu praktyczne umiejętności wykorzystania bajek terapeutycznych w pracy ze swoimi podopiecznymi, a także gotowe pomysły zastosowania bajki na zajęciach z dziećmi, co z pewnością wzbogaci ich warsztat pracy. Szkolenie było niewątpliwie ciekawym doświadczeniem i stawia przed Nami, bibliotekarzami nie lada wyzwanie. Myślę jednak, że dzięki wiedzy, jaką przekazała Nam Pani Lidia Ippold sprostamy temu wyzwaniu podczas spotkań z naszymi małymi Czytelnikami.

Magdalena Rogowska