Na wrześniowym spotkaniu „Czytnika” rozmawialiśmy o książce Joanny Bator „Ciemno prawie noc”, która wywarła ogromne wrażenie na naszych wymagających klubowiczach.

 

Joanna Bator jest polską pisarką, publicystką, a także nauczycielką akademicką. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Za książkę "Japoński wachlarz" (2004), która jest zbiorem zapisków z kilkuletniego pobytu autorki w Japonii, otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną najlepszej antropologicznej pozycji roku oraz poznańską Nagrodę Wydawców.

 

Analizowana przez nas książka „Ciemno, prawie noc” została nagrodzona w 2013 roku prestiżową Nagrodą Nike. Główną bohaterką powieści, a także narratorem, jest reporterka Alicja Tabor, która wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Kobieta dowiaduje się, że w Wałbrzychu giną dzieci, a mieszkańcy zachowują się co najmniej podejrzanie. 

 

Podczas omawiania lektury nasi czytelnicy zwrócili uwagę na dość specyficzną konstrukcję powieści, przy tym na ciekawe wątki (kryminalny, społeczno-religijny, polityczny), przede wszystkim na aspekt społeczny. Ważną rolę odegrał również mroczny nastrój utworu, a także odrealnienie i przerysowanie.

 

Klubowicze zachwycili się językiem, którym posłużyła się autorka przy konstruowaniu książki. Według nich był on bogaty i różnorodny. Zwrócili uwagę na udziwnienia językowe, zbitki słowne, niewielką ilość znaków przestankowych czy brak podziału na zdania.

 

Nasi klubowicze ocenili książkę na: 7/10 pkt., podkreślając, iż jest to książka rzeczywiście warta uwagi.

 

Następne spotkanie „Czytnika” już 5 października o godz. 18:00. Będziemy mówić o książce Diny Rubiny „Biały gołąbek z Kordoby”. Serdecznie zapraszamy!

 

MW