Tegoroczna edycja Narodowego Czytania miała swój ogólnopolski finał 8 września. We wspólne czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego włączyło się wiele instytucji, również nasza Biblioteka wraz ze Szkołą Podstawową w Woli Zachariaszowskiej. W dniu dzisiejszym uczniowie mogli się zapoznać z fragmentami dzieła. Lekcje biblioteczne odbyły się w klasach 1-4, w klasach starszych zajęcia przeprowadzili nauczyciele poloniści.

Zajęcia rozpoczęliśmy od krótkiej rozmowy na temat idei Narodowego Czytania. Później rozmawialiśmy o znaczeniu tytułu książki Stefana Żeromskiego. Uczniowie próbowali wymyślić definicję słowa "przedwiośnie". Następnie dzieci mogły posłuchać krótkiego fragmentu utworu, w którym autor opisuje jak wyglądała edukacja głównego bohatera. Na podstawie tekstu uzupełnionego o dodatkowe wyjaśnienia uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak żyli ich rówieśnicy 100 lat temu. Dzieci mogły spróbować swoich sił w pisaniu piórem zamaczanym w kałamarzu oraz obejrzały dokładnie drewniany piórnik. Aby utrwalić zdobyte informacje uczniowie wykonali ilustracje przedstawiające tornister. Ponadto w zeszytach do języka polskiego została przybita pamiątkowa pieczątka.

Bardzo dziękujemy za gronu pedagogicznemu ze Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej, w szczególności Pani Zofii Kucab, możliwość wspólnego przeprowadzenia Narodowego Czytania.

KG