W piątek 8 maja uroczystym przemarszem pod obelisk Stanisława Wyspiańskiego w Węgrzcach w Gminie Zielonki został zainaugurowany tegoroczny Tydzień Bibliotek pod hasłem „Wybieram Bibliotekę”. Celem tego wydarzenia było zaszczepienie i upamiętnienie corocznego zwyczaju świętowania imienin artysty.

Uroczyste obchody otworzyła w pięknym stroju krakowskim Anna Gzyl, gospodyni węgrzeckiej biblioteki, witając przybyłych na wspólne świętowanie gości. Wśród nich znaleźli się: Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, założyciel Izby Regionalnej – Pan Mariusz Zieliński, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach – grupa V i VI, pod opieką pań Ewy Przybyła i Beaty Firlińskiej oraz Zofia Daszkiewicz – poetka z Węgrzc i Zofia Kot -  Przewodnicząca Koła Seniorów z Węgrzc.

Pobyt Wyspiańskiego  w podkrakowskiej miejscowości upamiętnia  obelisk z pamiątkową tablicą, ustawiony w miejscu jego domu – w stulecie urodzin poety, w 1969 roku. Spuściznę po artyście  w postaci wierszy, poematów i albumów można dziś na nowo odkryć na bibliotecznych półkach. W 2011 r. rzeźbiarz z Woli Zachariaszowskiej Kazimierz Malski, wykonał popiersie artysty, które znajduje się w węgrzeckiej książnicy.

Aby uczcić pamięć i oddać hołd  artyście, Zofia Daszkiewicz wyrecytowała wiersz p.t: „Dzwon”, który został poświęcony pamięci Stanisława Wyspiańskiego. Po przemarszu pod obelisk złożono naręcza kwiatów - białe i liliowe bzy. Gest ten wykonany przez młode pokolenie, wzbudził podziw i zainteresowanie mieszkańców i gości.

Po podniosłych uroczystościach, dzieci wróciły do czytelni, gdzie uczestniczyły w zajęciach plastycznych kolorując krakowskie stroje regionalne.

Mamy nadzieje, że mieszkańcy Węgrzc kultywować będą zapoczątkowaną w 2013 r. tradycję i że za rok spotkamy się ponownie, aby w  tak niepowtarzalny sposób świętować  imieniny Stanisława Wyspiańskiego.

S.B-Ch. Ż.K