Znamy już nowych uczestników Programu Rozwoju Bibliotek. Do trzeciej rundy PRB zakwalifikowało się 151 bibliotek gminnych wraz z filiami. Miło Nam poinformować, że w gronie uczestników III rundy PRB znalazła się również Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z Filiami w Węgrzcach i Przybysławicach.

Oprócz naszej placówki, z powiatu krakowskiego rekrutacja do PRB zakończyła się pozytywnie jeszcze dla: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słomnikach, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji - M-GBP w Skale, Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów - Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi. Gratulujemy! A czym jest PRB?

Każda placówka biblioteczna (biblioteka gminna lub filia), w której nie ma komputerów dostępnych dla użytkowników, otrzyma komputer stacjonarny (wyposażony w słuchawki, mikrofon, kamerkę internetową i DVD) oraz urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, faks i ksero w jednym).

Placówki, w których jest już komputer dostępny dla użytkowników, otrzymają urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, faks i ksero w jednym) oraz aparat cyfrowy. Biblioteka gminna otrzyma laptop i projektor multimedialny z ekranem – także do publicznego użytku.

Ponadto pracownicy bibliotek wezmą udział w warsztatach planowania rozwoju biblioteki - pięciu dwudniowych sesjach, podczas których:

- poznają skuteczne metody pracy w zespole,
    - dowiedzą się, jak pracować metodą projektu z udziałem różnych instytucji w gminie,
    - nauczą się nowocześnie promować swoje usługi

Udział w Programie Rozwoju Bibliotek to również okazja do większej integracji środowiska zawodowego. Bibliotekarze mogą brać udział w ogólnopolskim kongresie bibliotek oraz spotkaniach całej grupy zawodowej swojego regionu.

Więcej informacji o Programie Rozwoju Bibliotek na stronie: www.biblioteki.org