„Musimy zrobić coś, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie należy do nikogo.”

Stanisław Wyspiański – „Wyzwolenie”, akt. II

 

„Musimy zrobić coś, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie należy do nikogo.”

Stanisław Wyspiański – „Wyzwolenie”, akt. II

 

 

 

 

 

 

 

Tłumnie i kolorowo zakończył się w sobotę realizowany przez węgrzecką bibliotekę projekt zat. „Wyspiański łączy pokolenia. Wyspiański w przekazach i tradycji lokalnej łącznikiem międzypokoleniowym dla mieszkańców gminy”. W uroczystości zorganizowanej w gościnnych progach Świetlicy Środowiskowej „Stara Kuźnia”, wzięli udział m.in. wójt gminy Zielonki Bogusław Król, poseł RP Józef Lassota, przewodniczący komisji kultury i sołtys sołectwa Węgrzce Augustyn Jach, proboszcz parafii w Bibicach ks. Jan Przybocki, Agata Adamczuk – skarbnik gminy, Piotr Adamczuk – prezes Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa, Roma Chadysz-Michalska – dyrektor Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej oraz Maria Jedlińska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

 

 

 

 

 

 

 

Przybyłych na uroczystość gości przywitał dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński. Podziękował również partnerom projektu  Zofii Kot – przewodniczącej Koła Seniora w Węgrzcach, Marii Masłowskiej  - przewodniczącej węgrzeckiego Koła Gospodyń Wiejskich, Janinie Franczak - opiekunowi świetlicy „Stara  Kuźnia”, Joannie Pasek – nauczycielowi Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach oraz członkom krakowskiego Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Prac Wszelkich reprezentowanych przez Adama Pochopienia – prezesa tej organizacji.

 

 

 

 

 

 

 

Dyrektor Zieliński podkreślił, że zakończony właśnie projekt spajały trzy komponenty, na które składały się: wymiar turystyczny, literacki - pogłębienie wkładu Wyspiańskiego w literaturę (wykład Zofii Daszkiewicz)  oraz plastyczny czyli plenery malarskie prowadzone przez Halinę Banaś. Zgromadzeni obejrzeli filmy dokumentujące kolejne etapy realizowanego w okresie od maja do września projektu – m.in. warsztaty plastyczne i majową paradę pod obelisk Stanisława Wyspiańskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marzena Gadzik-Wójcik przygotowała wykład „Stanisław Wyspiański  - krakowski artysta  na  węgrzeckiej  ziemi”, dotyczący ostatniego okresu życia tego wybitnego artysty, kiedy to zamieszkał w podkrakowskich Węgrzcach, w gospodarstwie zakupionym w roku 1906 od  szkolnego kolegi Ludwika Janikowskiego.

Z domu nie zostało dziś już nic, a znajdujący się  prawie w jego miejscu obelisk jest jedyną pamiątką po Wyspiańskim na węgrzeckiej ziemi, ale czy naprawdę? Otóż nie -  powiedziała Gadzik-Wójcik - pobyt Wyspiańskich w Węgrzcach pozostał w opisach mu współczesnych, w pamięci mieszkańców tej wsi, którzy od jakiegoś czasu aktywnie kultywują urodziny wspaniałego twórcy młodopolskiego w barwnym, regionalnym korowodzie składając kwiaty  przy obelisku z okazji imienin Stanisława Wyspiańskiego.

 

 

 

 

 

 

 

Poetka z Węgrz Zofia Daszkiewicz zaprezentowała publiczności dwa swoje wiersze „Był mroźny dzień” - utwór poświęcony pamięci Wyspiańskiego i „Mała Ojczyzna” z tomiku „Przywoływanie minionego czasu”. Artystka-malarka z Bibic Halina Banaś wyraziła wdzięczność za możliwość udziału w cyklu plenerów malarskich. Doceniła pomysł zaktywizowania środowiska seniorów oraz zachęcenia i umożliwienia im przekazania wiedzy, którą wynieśli z domów rodzinnych.

W swoim krótkim wystąpieniu poseł Józef Lassota stwierdził, że jest mile zaskoczony pomysłem biblioteki, iż w dzisiejszych czasach Wyspiański może tak inspirować, co oznacza, że jego twórczość jest nadal aktualna i ponadczasowa. Poseł pogratulował węgrzeckiej społeczności tak prężnie działającej biblioteki, której efekty pracy są doskonale widoczne w przestrzeni społecznej, jak choćby odbywające się od dwóch lat w maju Imieniny Stanisława Wyspiańskiego czyli korowód pod pamiątkowy  obelisk.

Kolejnym punktem programu było uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów przez Wójta Bogusława Króla i Mariusza Zielińskiego wszystkim tym, którzy uczestniczyli w działaniach w ramach projektu „Wyspiański łączy pokolenia”. Wójt gminy złożył na ręce dyrektora biblioteki gratulacje dla wszystkich pracowników, którzy przyczynili się do tego projektu. Podkreślił działania bibliotek w gminie Zielonki w obszarze dziedzictwa kulturowego i animacji kultury. Zieloneckie biblioteki – podkreślił – stają się „sercem lokalnej społeczności”. Wypracowały nową jakość usług, przystających do dzisiejszych realiów życia naszych mieszkańców.

 

 

 

 

 

 

 

Po części oficjalnej dyrektor książnicy  zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy prac, będących pokłosiem odbywających się we wrześniu plenerów malarskich. Scenografię uroczystości wzbogacił i uatrakcyjnił zaprezentowany  na manekinie zabytkowy strój krakowski z początku XX w.. Sobotnią uroczystość zakończył bankiet oraz wspólne śpiewanie i tańce przy akompaniamencie dwóch akordeonów, na których wirtuozersko grali Janusz Ciepiela i Jacek Pietrzyk.

Koordynatorka projektu Anna Gzyl – starszy bibliotekarz węgrzeckiej filii podsumowała, że zainteresowanie uczestnictwem w jego realizacji przeszło jej oczekiwania. Biblioteka staje się trzecim miejscem spotkań w celach czysto towarzyskich. Można tu nawiązywać kontakty i cieszyć się swoim towarzystwem. Dziękuję – dodała – wszystkim uczestnikom projektu, a nade wszystko sprawdzonym partnerom, o których mogę powiedzieć, że stali się przyjaciółmi biblioteki.

JR

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.