"Sztuka czytania", nowy program recenzencki o książkach, startuje 5 stycznia w TVP Kultura. "Ten program robimy dla tych, którzy potrafią (i lubią) czytać" - deklarują jego twórcy. "Sztuka czytania" będzie emitowana w soboty, o godz. 16.15, powtarzana poniedziałki w nocy.

"Sztuka czytania" spełnia rolę przewodnika po rynku wydawniczym. Wskazuje na ciekawe tytuły, nawet te, które nie są omawiane w wysokonakładowych czasopismach, także takie, które wydają niszowe wydawnictwa, a których wartość potrafią dostrzec i docenić autorzy programu. Recenzentami "Sztuki czytania" są: Anna Kałuża, Andrzej Franaszek i Wojciech Bonowicz. W każdym odcinku przedstawiane będą trzy książki.

"Sztuka czytania" jest nagrywana w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Dzięki temu zabiegowi przestrzeń czytania włączona zostanie w wielki obieg sztuki współczesnej. Program kończy wizyta w prywatnej bibliotece. W części "Pokaż swoje książki"  właściciel biblioteki opowiada, jak powstały jego zbiory, prezentuje swoje najcenniejsze zdobycze, a także mówi o swoich ostatnich lekturach. Pokazane zostaną prywatne biblioteki, by dowieść, że książki nie zniknęły z domów, że nadal istnieją w przestrzeni publicznej i że wciąż są ważnym elementem życia wielu ludzi.

Źródło: http://www.instytutksiazki.pl/pl,ik,site,6,4,28412.php