W czwartkowy wieczór w Bibliotece Publicznej w Zielonkach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Małgorzaty Radziejowskiej oraz Janusza Skórskiego zatytułowanej Niech wiatr cerkiewny gra... z cyklu Cerkiewne opowieści. Jak przyznali sami artyści, jest to ich już 13 wystawa.

Gości oraz autorów wystawy przywitał tradycyjnie dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Pan Mariusz Zieliński. Pan dyrektor pogratulował zdolnym artystom niezwykłej wrażliwości oraz profesjonalizmu, a także wręczył pamiątki od Biblioteki. Przybyli goście, wśród których nie zabrakło członków Krakowskiego Klubu Fotograficznego, mogli wysłuchać interesującej przemowy fotografów dotyczącej inspiracji oraz historii ich twórczości. Dumna ze swych zdolnych przyjaciół była również Pani Monika Stachnik-Czapla, przewodnicząca zarządu Krakowskiego Klubu Fotograficznego, która serdecznie pogratulowała artystom wspaniałej wystawy.

Fotografie prezentowane na wystawie powstały podczas wędrówek po Roztoczu, Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz Beskidzie Sądeckim. Autorzy wystawy starają się przybliżyć temat życia i śmierci cerkwi – budowli o ludzkim obliczu. W swoich pracach ukazują również obrzędy, przenikanie się kultur oraz różnorodność wyznaniową. Dzisiejszej wystawie towarzyszy chwila zadumy na przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością cerkwi. Zobaczyć można nie tylko cerkwie jako budynki, ale również życie toczące się wokół, a nawet wewnątrz, w czasie mszy i modlitwy.

Pani Małgorzata Radziejowska jest członkinią Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Od kilkunastu lat związana z branżą informatyczną. Fotografią zajmuje się od kilku lat. Dorastała w Sanoku, gdzie była świadkiem życia obok siebie ludzi różnych narodowości oraz religii. Tematyką jej niezwykle bliską jest życie i śmierć cerkwi. Obecna wystawa jest owocem kilkuletniego zbierania materiału przez artystkę.

Pan Janusz Skórski jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1990 roku pracuje w laboratoriach fotograficznych oraz współpracuje z wieloma czasopismami. Od 1995 roku działa nieprzerwanie w Krakowskim Klubie Fotograficznym. Pan Janusz w swoich pracach chętnie podejmuje tematykę pejzażu oraz malowania światłem. Artysta często łączy nowoczesność z melancholią i zadumą. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują misteria. Ma na swym koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, wielokrotnie prezentowanych w kraju i za granicą. Brał dział w wielu krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych, gdzie wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany

Wystawę można oglądać do 31 marca w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach.

Galeria zdjęć

MW