Biblioteka Publiczna w Zielonkach wywalczyła dla swoich młodych  czytelników zestaw atrakcyjnych książek, których motywem przewodnim jest szeroko pojęta wielokulturowość. Wszystko dzięki niewielkiej prezentacji zdjęć wysłanej jako zgłoszenie udziału w akcji organizowanej przez Program Rozwoju Bibliotek pn„Wielokulturowość – jestem na tak!”.

Wraz z książkami wydawnictwa Widnokrąg bez wychodzenia z domu możemy odbyć egzotyczną podróż do Meksyku czy Maroka, by poznać tamtejszą kulturę, a nawet przepisy na typowe dla danego kraju potrawy. Natomiast z 11-letnim podróżnikiem odwiedzimy m.in. Japonię, Pakistan, Zanzibar, Gwatemalę, przemieszczając się z jednego miejsca w drugie tak oryginalnymi dla nas środkami lokomocji jak bajaje, ngalawa, łodzie pływające po Mekongu czy superszybkie pociągi shinkansen.

Propozycja lektur dla starszych dzieci nie należy do łatwych. Dotykają one głównie problemów emigracji – tej legalnej i nie całkiem legalnej, dwujęzyczności u dzieci, dla których czymś naturalnym jest fakt, że słowo ojczyzna może mieć liczbę mnogą.  Książka „Emigracja”, historia chłopca, który wraz z matką i siostrą opuszcza swoją meksykańską wioskę, aby nielegalnie przekroczyć granicę ze Stanami Zjednoczonymi w poszukiwaniu lepszego życia, pod względem wizualnym to także małe dzieło sztuki.

Wspomniane książki wprowadzają młodzież w świat innej kultury, uczą tolerancji, ale też pozwalają lepiej zrozumieć sytuację coraz szerszego grona dzieci dorastających w kręgu dwóch kultur – tu w Polsce i na emigracji.

KD

Cała prezentacja jest dostępna tutaj(link).