Największe emocje związane z jajem rosną właśnie w Wielkim Tygodniu, poprzedzającym to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. W Wielką Niedzielę  gdy kościelne dzwony ogłaszają Chrystusowe zwycięstwo na śmiercią, całe rodziny zasiadają do uroczystego śniadania i .......dzielą się jajem. Ten piękny staropolski zwyczaj naszej wiary, przetrwał jak przetrwał staropolski zwyczaj ozdabiania jaj. Na obficie zastawianych mięsiwem, chrzanem stołach dominują: kraszanki,  malowanki ,skrobanki, wyklejanki,  pisanki, czyli zdobione jaja.

"Ale pamiętajcie!
Pisanki,
nie są do jedzenia
Z pisanek się wyklują
Świąteczne życzenia".

Podzielając pogląd Doroty Gellner, wyrażony w wierszu" Pisanki" Sołectwo Zielonki i Biblioteka Publiczna w Zielonkach ogłaszają II edycję konkursu na "Najpiękniejszą Pisankę- Wielkanoc 2014". W tym roku postanowiliśmy zobaczyć co mieszkańcy Zielonek - Ci mali i Ci duzi - "zmalowali " na święta Wielkiej Nocy.

Jeśli zechcesz pochwalić się swoim, kurzym, gęsim, indyczym, a nawet strusim cudeńkiem przygotowanym na świąteczny, rodzinny stół - zapraszamy do  udziału w barwnym konkursie.

Prace konkursowe prosimy składać do 30 kwietnia br. w Bibliotece Publicznej w Zielonkach lub zakrystii kościoła parafialnego w Zielonkach pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Ogłoszenie wyników konkursu już po długim majowym weekendzie.

Serdecznie zapraszamy.

mgw