Poezja leczy rany, jakie zadaje rozum.

Novalis

W czwartkowy wieczór, 31 stycznia, w naszej bibliotece będzie miała miejsce premiera nowego cyklu „Spotkań z literaturą obcojęzyczną”. Pierwsze, kameralne spotkanie w zimowej oprawie kończącego się już karnawału, będzie utrzymane w klimacie carskiej, imperialnej Rosji z przełomu wieków.

W programie wieczoru utwory rosyjskich klasyków: fragment Eugeniusza Oniegina, poematu dygresyjnego autorstwa Aleksandra Puszkina oraz ostatni rozdział „Anny Kareniny” Lwa Tołstoja w wykonaniu p. Katarzyny Olszewskiej-Kizlich, oprawę muzyczną zapewni Zofia Satała, uczennica z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie wykona utwory: Feliksa  Mendelssohna - Rondo Caprocioso oraz Fryderyka Chopina -Walc Es-dur op. 18 i  dwa preludia op. 28 nr 3 i 10, zaś o historii  i kulturze państwa carów opowie p. Jerzy Weżgowiec. Scenografię wieczoru uzupełnią przedmioty z epoki i oryginalny portret ostatniego cara Mikołaja II Romanowa, a w rolę gospodarzy salonu poezji wcielą się pp. Elżbieta i Ryszard hr Dobrowolscy.

Wieczór poezji rosyjskiej rozpocznie się w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach 31 stycznia o godz. 18-tej.