Zachwyt i krytyka, czyli spotkanie z ukraińską epopeją

Po wakacyjnej przerwie, w miniony czwartek ruszyły dyskusje o książkach i zgodnie z naszą tradycją spotkanie odbyło się poza biblioteką, w ogrodzie i domu jednej z naszych członkiń. Byłyśmy tam po raz pierwszy, zatem nie dziwi fakt, iż zbiórkę zarządzono nieco wcześniej, tak by każdy mógł nacieszyć oko ogrodem pp. Rączkowskich – kwiatami, bylinami, krzewami, drzewami, a także sadem i winnicą. Czegóż tam nie było… A pyszne winogrona zrywane wprost z gałęzi smakowały wybornie. Mnie osobiście kusiły dorodne jabłka, ale dowiedziawszy się, że są oczkiem w głowie pana domu, nie odważyłam się zerwać ani jednego.

Czytaj więcej: Zachwyt i krytyka, czyli spotkanie z ukraińską epopeją

W ogrodzie z gruzińską sagą

Wiosenno-letni sezon z książką zakończyłyśmy tradycyjnie u jednej z naszych klubowiczek. Ogród pp. Bartosów w Woli Zachariaszowskiej przyjął nas feerią kolorów i pogodą, o jakiej marzyliśmy. Po spenetrowaniu wszystkich jego zakamarków (a dla dwóch pań była to penetracja pierwsza), po przepytaniu gospodyni o tegoroczne straty roślinności spowodowane niezwykle dotkliwą zimą, a zwłaszcza wiosennymi mrozami (zauważyłyśmy np. wycięty, przemarznięty milin, który na szczęście powoli odrasta z korzeni), przyszedł czas na sesję fotograficzną w „tak pięknych okolicznościach przyrody”.

Czytaj więcej: W ogrodzie z gruzińską sagą

Pomoc leśnych przyjaciół

W czwartek 2 lutego w Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach miały miejsce zajęcia literacko-plastyczne dla maluchów, przygotowane przez miejscową bibliotekę w ramach ferii zimowych.

Czytaj więcej: Pomoc leśnych przyjaciół

W podkrakowskim słońcu z zimną, islandzką literaturą

Organizowane w obchodzonym aktualnie Tygodniu Bibliotek spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki nie mogło być tak po prostu zwyczajne. Zatem nie było. Zostałyśmy zaproszone przez Dorotę do jej ogrodu, a dokładnie na taras domu, skąd tocząc dyskusje podziwiałyśmy otaczającą nas zieleń. Nie chcemy nawet domyślać się jakim sposobem załatwiła sobie taką pogodę, skoro jeszcze dwa dni wcześniej mieliśmy zimę, a niedługo po zakończeniu spotkania lunął trwający kilka godzin deszcz. Najważniejsze, że było cudownie, ciepło, wesoło, rodzinnie i żal było się rozstawać. Nawet późnowieczorny chłód nam nie przeszkodził, otulone w szale i koce wytrwałyśmy do końca.

Czytaj więcej: W podkrakowskim słońcu z zimną, islandzką literaturą

Spotkanie z żółwikiem Franklinem

W ostatni wtorek kwietnia dwie grupy przedszkolne z Przedszkola „Uniwersytet Malucha” w Zielonkach wzięły udział w comiesięcznych zajęciach Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania omawialiśmy książeczki autorstwa Paulette Bourgeois z serii o żółwiu Franklinie: „Franklin i wróżka Zębuszka” oraz „Franklin boi się ciemności”. Jak się okazało tytułowy bohater, mały zielony żółwik, jest dobrze znany i lubiany przez młodych czytelników.

Czytaj więcej: Spotkanie z żółwikiem Franklinem

Poświąteczne spotkanie z polskim kryminałem

Po kilku naprawdę wymagających i poważnych lekturach, zapragnęłyśmy czegoś nieco lżejszego, i oto pojawiła się „Zapłata” Małgorzaty Rogali. Po czterech latach powróciłyśmy do czytania polskiego kryminału, a dokładnie kryminału kobiecego, z silnie rozbudowanym wątkiem obyczajowym, bez zbędnej przemocy, krwi i okrucieństwa. Kryminału nieco schematycznego i  przewidywalnego, co potem wyjaśniły informacje, że autorka wygrawszy w konkursie literackim nagrodę, którą była 50% zniżka na kurs pisania powieści kryminalnych, chętnie skorzystała z tego daru losu.

Czytaj więcej: Poświąteczne spotkanie z polskim kryminałem

Straszna „Baśń” Jonasa T. Bengtssona

Baśń to nie taka jakie znamy. Jest tu wprawdzie król i królewicz, którzy wyruszają w świat, żeby odnaleźć białą królową, by ją zabić, ale nie ma szczęśliwego zakończenia ani morału. Powieść właściwie składająca się z dwóch zupełnie różnych części. Pierwsza z nich, którą można nazwać powieścią drogi, opowiada o ojcu i synu, którzy uciekają. Nie wiemy dlaczego, nie wiemy przed kim, jednak ciągle zmieniają swoje miejsce zamieszkania, tak jakby chcieli zatrzeć po sobie wszelki ślad. „Baśń” to opowieść o uciekaniu, o dzieciństwie, o ojcowskiej miłości do syna.

Czytaj więcej: Straszna „Baśń” Jonasa T. Bengtssona

Górska przygoda Mariki

W czwartkowy poranek 23 lutego w Przedszkolu Montessori w Zielonkach miało miejsce kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla małych czytelników naszej biblioteki. Przedszkolaki zapoznały się z opowieścią „Marika, dziewczynka z gór” autorstwa Giancarlo Macrì’ego z przepięknymi ilustracjami wykonanymi przez Khoe Le.

Czytaj więcej: Górska przygoda Mariki

Pizza, zupki w proszku i loteryjka czyli Szymborska w Zielonkach

Tak udanego, trwającego blisko trzy godziny spotkania, pełnego humoru i niespodzianek chyba jeszcze w pięcioletniej historii działalności klubu dyskusyjnego nie było. Stół błyszczał, świece płonęły, a piękne fiołki alpejskie zerkały na leżące obok wspaniałe, domowe ciasta.

Już w trakcie czytania lutowej lektury przyszło nam do głowy wprowadzić atmosferę spotkania niczym u Wisi Szymborskiej, a z każdą kolejną kartką tych pomysłów przybywało. Ostatecznie postanowiłyśmy, że z listy przysmaków serwowanych przez poetkę swoim gościom, nie może zabraknąć pizzy (ponieważ dowóz uwielbianych przez noblistkę skrzydełek z KFC byłby nieco kłopotliwy), wazy do zupy, we wnętrzu której umieszczone zostały różnego rodzaju zupki w proszku oraz czajnika z wrzątkiem, niezbędnego do owych zupek zalania.

Czytaj więcej: Pizza, zupki w proszku i loteryjka czyli Szymborska w Zielonkach

Kubuś Puchatek uczy cierpliwości

W czwartek 16 lutego dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach uczestniczyły w zajęciach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozpoczęliśmy od wysłuchania krótkiego opowiadania Kathleen W. Zoehfeld „Puchatku, cierpliwości!”, bowiem lutowe spotkanie zostało poświęcone temu właśnie tematowi.

Czytaj więcej: Kubuś Puchatek uczy cierpliwości