W sobotę mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji Fundacja imienia Noblistki przy współpracy z innymi placówkami kulturalnymi zaplanowała szereg wydarzeń upamiętniających jej twórczość.

1 lutego (sobota) w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) odbędzie się wieczór poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania zaproszeni goście – przyjaciele Wisławy Szymborskiej, Fundacji i MOCAK-u będą mogli posłuchać wierszy Noblistki w interpretacji aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego Dominiki Bednarczyk oraz aktora Teatru Starego w Krakowie Adama Nawojczyka. Słowo wstępne o Szymborskiej-poetce i Szymborskiej-twórczyni kolaży wygłosi Tadeusz Nyczek. Zostanie pokazany także film dokumentalny Larsa Helandera o Szymborskiej. Zwieńczeniem wieczoru będzie o otwarcie ekspozycji kolaży, które sama Szymborska nazywała Wyklejankami:

-Pokażemy niemal 300 autorskich kart pocztowych wykonanych w technice kolażu. 200 z nich będzie wyeksponowanych tradycyjnie na ścianach, część znajdzie miejsce w gablotach. Ponadto, przygotowaliśmy multimedialną prezentację wszystkich dzieł w dużym powiększeniu, która będzie wyświetlana na ekranie – informuje Justyna Kuska, rzeczniczk prasowy MOCAK-u.

„Wystawa Wisławy Szymborskiej „Kolaże" jest próbą rozszerzenia obrazu artystycznego polskiej noblistki. Na twórczość poetki składają się trzy obszary: poezja poważna, poezja niepoważna i wyklejanki. Ten zespół określa osobowość twórczą Szymborskiej. Nie sugerujemy, że każdy z tych obszarów ma taki sam poziom „genialności", niemniej uważamy, że interpretowanie tej twórczości wybiórczo sprawia, że obraz osoby, jaki się z niej wyłania, jest niepełny i w pewnym sensie nieprawdziwy.

Wyklejanki to ogromny zespół kolaży, najczęściej o wymiarach pocztówki. Nikt dokładnie nie wie, ile ich powstało, ale kalkulacje statystyczne pozwalają szacować je na tysiące. Te minimalistyczne kompozycje, tworzone w poszukiwaniu nowych, zaskakujących znaczeń, wykorzystują zderzenia obrazów, a czasami słów. Powstają w ten sposób oszczędne wierszyki wizualne" – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Wystawa w MOCAK-u (ul. Lipowa 4) będzie czynna dla publiczności od 2 lutego do 13 kwietnia 2014 r. Jej partnerami są Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Wydawnictwo a5.

Przypominamy też, że w Kamienicy Szołayskich przy ul. Szczepańskiej 11 (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) można zwiedzić ekspozycję „Szuflada Szymborskiej", na której można zobaczyć meble i przedmioty z mieszkania poetki. Wystawa została otwarta rok temu, w pierwszą rocznicę śmierci noblistki i tylko w 2013 r. obejrzało ją ponad 48 tysięcy zwiedzających.

„Tytuł ekspozycji nie jest przypadkowy – jej bohaterka, znana z kolekcjonerskich pasji, właśnie ten element umeblowania uważała za największy wynalazek ludzkości. Własnoręcznie zaprojektowała komodę wyposażoną w 36 szuflad, w których przechowywała stare pocztówki i różne najdziwniejsze, kiczowate przedmioty. Z pasją wyszukiwała je na „pchlich targach" i w antykwariatach. Z całego świata zwozili je także znający jej upodobania przyjaciele. Sięgająca niemal sufitu komoda służyła też do przechowywania rękopisów i własnoręcznie wykonywanych kolaży, które autorka nazywała „wyklejankami".

Michał Rusinek – wieloletni sekretarz poetki, a obecnie prezes powołanej przez nią w testamencie fundacji – wyjaśnia też, że ze względu na mikroskopijne rozmiary „szufladą" nazywane było mieszkanie w kamienicy u zbiegu ulicy Nowowiejskiej z dzisiejszą Królewską. W 1982 roku Szymborska przeniosła się stąd na pobliską ulicę Chocimską. Po otrzymaniu Nagrody Nobla mieszkanko w gierkowskim bloku zamieniła na trzy pokoje w nowszym budynku przy ulicy Piastowskiej.

Oprócz wspomnianej komody i pochodzących z niej przedmiotów na nowej stałej wystawie MNK znalazły się meble z salonu poetki, w którym odbywały się słynne „loteryjki" – fantami były osobliwości z jej zbiorów. Ostatnia, zgodnie z życzeniem gospodyni, odbyła się po jej śmierci: los rozstrzygnął o tym, co który z przyjaciół otrzymał na pamiątkę. Do muzeum przeniesiono także bibeloty, kilka obrazów, maski i część księgozbioru.

Wystawa w Kamienicy Szołayskich będzie czynna do końca 2014 roku. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Pochodzenie: http://krakow.pl/informacje/79183,1342,komunikat,krakow_dla_wislawy_szymborskiej.html