Niestety było to już ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Przedszkolak. Comiesięczne wizyty  bibliotekarza w przedszkolu w Zielonkach były zawsze wyczekiwane przez dzieci. W ciągu tych dziesięciu miesięcy zdążyliśmy niemal zaprzyjaźnić się z naszymi małymi słuchaczami. Jesteśmy pewni, że już niedługo staną się oni samodzielnymi czytelnikami, a wtedy czekać na nich będzie zawsze pełna ciekawych książek biblioteka.

Lekturą naszego ostatniego spotkania była książka Anny Casalis w cudownym tłumaczeniu Elizy Piotrowskiej z serii Tupcio Chrupcio zat. „Ja się nie boję”. Dodatkowym jej atutem  są  piękne, kolorowe ilustracje autorstwa Marco Campanella.

Bohater naszej książki jest myszką i choć zazwyczaj jest bardzo dzielny, to... czasem może się przestraszyć odgłosów burzy,  piorunów, cieni na ścianie,  starszych kolegów w przedszkolu czy wody  w basenie. Tak jak każde dziecko może czuć się czasem przerażony, może się czegoś się obawiać i nie ma w tym nic złego. Dziecko słuchając opowieści o  przygodach  małej myszki, która zmaga się ze swoim strachem i stara się go wytłumaczyć, zrozumie, że jest to naturalne odczucie oraz, że można nauczyć się je oswoić. Przedszkolaki opowiadały, o tym czego same się boją i jak udaje im się opanować strach.  Wiedzą też doskonale, że nie wolno dokuczać innym, tylko dlatego, że ta osoba czegoś się boi.

Po dyskusji nadszedł czas na ulubiony przez wszystkie dzieci punkt spotkań czyli rysowanie. Tym razem zadaniem było narysowanie czegoś, czego można się bać. I tu dzieciaki puściły wodze fantazji…

Proszę pani, a robak może być? – pytały jeden przez drugiego – a wąż może być?

Na kartkach zaczęły się pojawiać zasłyszane w opowiadaniu pioruny, strachy, woda ale też ogromne pająki, węże, potwory, lwy a nawet krokodyl. Na kilku rysunkach pojawiło się też coś czego boją się prawie wszystkie mamy czyli…mała myszka. Każde z małych artystów otrzymało słodką nagrodę oraz pamiątkowy dyplom uczestnictwa w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki. Po zrobieniu wspólnego pamiątkowego zdjęcia przyszedł czas na pożegnanie, ale obyło się bez łez, bowiem dzieci obiecały, że po opuszczeniu przedszkola nadal będą pamiętać o bibliotece i często ją odwiedzać. A tu już czekać będą na nich piękne, kolorowe i mądre lektury.

Książeczkę z serii "Wychowanie przez czytanie" wydało Wydawnictwo Wilga. Gorąco polecamy ją wszystkim rodzicom i opiekunom do poczytania dzieciom i porozmawiania z nimi na ten temat.

JR