Wystawy prac członków Podgórskiego Stowarzyszenia Sztuk Wszelkich powoli stają się tradycją w  naszej bibliotece. W czwartkowy wieczór do Zielonek przybyli pasjonaci poezji i malarstwa, by wspólnie wysłuchać  wierszy i podziwiać zgromadzone na wystawie prace.

Spotkanie, wraz z kierownikiem Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariuszem Zielińskim otworzyła p. Elżbieta Żórawska-Dobrowolska. Przypomniała zgromadzonym na wernisażu gościom, że na poprzednim spotkaniu p. Adam Pochopień wykonał na żywo 4 szkice węglem, które przekazał do zlicytowania podczas styczniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy.

Tym razem - poinformowała inicjatorka wystawy - nieobecna niestety na naszym spotkaniu, p. Jadwiga Broczkowska, ofiarowała również na ten cel swój obraz zat. „Narada kierownictwa”.

Kolejnym puntem programu była recytacja wierszy autorstwa  Jadwigi Broczkowskiej, Alicji Tyblewskiej, Julii Pawlickiej - Dekert, Doroty Satoły, Elżbiety Żórawskiej - Dobrowolskiej, Ryszarda Bochenek-Dobrowolskiego w  interpretacji Krystyny Miśkiewicz, Barbary Młodeckiej i Elżbiety Żórawskiej - Dobrowolskiej.

Goszczący po raz drugi w  naszej bibliotece Adam Pochopień, obecny prezes stowarzyszenia wykonał w ramach programu „Obraz na żywo” rysunek węglem. Tematem pracy był kościół św. Wojciecha w  Krakowie.

Gwoździem wieczoru było otwarcie i zwiedzanie wystawy zat. „Jak pies z kotem”, na której zgromadzono prace 11 członków stowarzyszenia. Oprócz wymienionych wcześniej autorów, zaprezentowali swoje dzieła Anna i Krystyna Miśkiewicz, Barbara Młodecka z dziećmi Zosią i Bartkiem, Adam Pochopień i Seydou Zan Diarra.

Tu wszystkim zwiedzającym należy się wyjaśnienie. Wśród prac przedstawiających naszych największych ulubieńców, czyli psy i koty są obrazy Vincenta van Gogha i Paula Gaugina wykonane haftem gobelinowym. Zapewne nie wszyscy o tym wiedzą - powiedziała matka autorki obrazów, Krystyna Miśkiewicz - ale ci wielcy artyści żyli jak przysłowiowy pies z kotem.

Na zakończenie uroczystości Mariusz Zieliński i obecna na spotkaniu Radna Gminy Zielonki Anna Sieńko otrzymali z rąk Elżbiety Żórawskiej - Dobrowolskiej egzemplarze książki „Malarz łaskami słynącego obrazu”, wspomnienie o Adolfie Hyle, artyście malarzu z Krakowa - Łagiewnik, autorstwa Elżbiety Szczepaniec - Cięciak.

Goście wernisażu nie omieszkali przed opuszczeniem biblioteki obejrzeć kiermaszu z pracami powstałymi podczas Bibliotecznych Warsztatów Plastycznych, po czym postanowili na żywo prześledzić cały cykl ich powstawania, jako że z racji czwartku zajęcia takie właśnie się odbywały. Zachwytom nie było końca, czego dowodem są liczne zdjęcia. Brawo dla naszych pań, mamy powody do dumy.

Na pożegnanie Elżbieta Żurawska - Dobrowolska zapewniła, że to nie ostatnia wystawa w Zielonkach i już w  styczniu zaprasza wszystkich na kolejną.

Wystawę „Jak pies z kotem” można zwiedzać w  godzinach otwarcia biblioteki do końca grudnia.

JR