Od kilku lat, 8 maja, mieszkańcy Węgrzc uroczyście celebrują imieniny Stanisława Wyspiańskiego. Impreza zapoczątkowana w 2013 r. przez filię gminnej biblioteki publicznej na stałe wpisała się w kalendarz węgrzeckich wydarzeń kulturalnych.
W tym roku już po raz siódmy barwny korowód dorosłych i dzieci w tradycyjnych strojach regionalnych przemaszerował węgrzeckimi ulicami, aby złożyć kwiaty pod granitowym obeliskiem postawionym w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się dom Wyspiańskiego. Najbardziej wszechstronny twórca Młodej Polski spędził bowiem w podkrakowskiej wsi ostatnich 15 miesięcy swojego życia – przeprowadził się tutaj z rodziną latem 1906 r.

W wydarzeniu wzięły udział lokalne władze samorządowe w osobach Magdaleny Listoś, sołtys Sołectwa Węgrzce, oraz radnych Gminy Zielonki Renaty Kosno i Zofii Kot. W uroczystości uczestniczyły także zaprzyjaźnione z miejscową książnicą członkinie węgrzeckich organizacji społecznych jak Koło Seniora czy Koło Gospodyń Wiejskich. O Wyspiańskim nie zapomniał biblioteczny Dyskusyjny Klub Książki. Nie zabrakło również przedstawicieli młodego pokolenia. Na przemarsz wraz z gronem pedagogicznym licznie przybyli uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Bibicach, która od 1970 r. nosi imię właśnie Stanisława Wyspiańskiego. Najmłodszych mieszkańców naszej gminy reprezentowały z kolei delegacje z węgrzeckich placówek przedszkolnych: Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach, Niepublicznego Przedszkola „Kubisiowy Ogród” oraz Niepublicznego Przedszkola „Chata Skrzata”.

Uroczystość pod pomnikiem otworzył Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, pomysłodawca wspólnego świętowania imienin Wyspiańskiego. W krótkim wystąpieniu przypomniał, że pomimo niezachowania się żadnych materialnych śladów po pobycie artysty na węgrzeckiej ziemi, to pamięć o tym wielkim malarzu, dramaturgu i poecie jest w Węgrzcach nadal żywa.


Następnie bibiccy pierwszoklasiści wykonali a cappella hymn swojej szkoły. Utwór powstały w hołdzie dla patrona placówki skomponowała Krystyna Bagińska do słów poetki Zofii Daszkiewicz.

Kolejny punkt programu stanowiło złożenie wiązanek kwiatów pod pamiątkową tablicą odsłoniętą pół wieku temu, w 1969 r., gdy węgrzecka społeczność obchodziła stulecie urodzin artysty. Oprócz sołectwa o młodopolskim twórcy tradycyjnie pamiętały przede wszystkim dzieci – jak to się przyjęło w zwyczaju osobę Wyspiańskiego uhonorowano kolorowymi wiosennymi bukietami.


Na zakończenie imieninowego spotkania wszyscy przybyli pozowali do pamiątkowej fotografii.


NJ
Pełna fotorelacja z Imienin St. Wyspiańskiego 2019 – KLIKNIJ TUTAJ