15 sierpnia to wg polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. Skąd ta tradycja? Jak głosi jedna z legend, trzy dni po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie nie znaleźli w Jej grobie ciała, tylko same kwiaty i zioła. Na pamiątkę tego wydarzenia święci się w tym dniu kłosy zbóż, kwitnące zioła,  owoce oraz warzywa. W chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym dzień ten obchodzony jest jako święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dawniej nosiło ono różne nazwy: Zaśnienia, Śmierci, Odpocznienia, Wzięcia, Przejścia.

Zgodnie z kalendarzem, 15 sierpnia 2021 r. parafianie z Zielonek przynieśli w darze Najświętszej Panience pełne obfitości w kwiecie, zioła i zboża bukiety, kosze oraz naręcza roślin z ogrodów, targowisk i pól.

Piękno darów dostrzegli organizatorzy corocznego - już IX - konkursu na „Najpiękniejszy bukiet maryjny”, Sołtys Zielonek Władysław Orzechowski, Kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach Mariusz Zieliński i Proboszcz Parafii NNMP w Zielonkach ks. Tadeusz Kozak.

W konkursie oceniono 53 prace zgłoszone przez dzieci (do 12 lat), młodzieży (13-18 lat) i dorosłych w 4 kategoriach. W kategoriach dla dorosłych biorąc pod uwagę przywiązanie do tradycji i stałych elementów bukietu maryjnego wydzielono kategorię Tradycyjny Bukiet Zielny w odróżnieniu od artystycznego jego ujęcia pełnego ekspresji, pomysłowości w zestawieniu roślin i innych elementów oraz sposobu upięcia kwiecia: w koszach, kankach czy  kolorowych chustach w kategorii Artystyczna Kompozycja Kwietna.

Zachęcając rodziców do pokazywania swoim pociechom elementów tradycji ludowej oraz do włączania najmłodszych w tworzenie zielnych bukietów postanowiono nagrodzić dzieci w kategorii Mały bukiet. Nie pominięto żadnego dziecka, jedne nagrodzono, inne wyróżniono. Nagrody wręczał zachwycony bogactwem koloru, licznym udziałem  oraz radością widoczną na twarzach uczestników ks. Piotr Płaszcz.

Oto lista nagrodzonych i wyróżnionych :

 

Kat. Mały Bukiet (dla dzieci do 12 lat):

I miejsce: Krzyś Kołodziejczyk ex aequo  Olga, Laura i Rita Bińczyckie

II miejsce: Klaudia Michałowska ex aequo  Marek Gruszka

III miejsce: Szymek Bińczycki ex aequo   Rózia Lelek

Wyróżnieni: Gabrysia Trela, Julia Gazda, Ninka Basta, Laura Basta, Nikola Młodawska, Piotr Hudzikiewicz, Wojtuś Gruszka, Zuzia Zapiór i Dawid Zapiór, Maja Treblińska, Daniel Olesiak, Oliwia Jaromin Bartłomiej Berkowicz, Paweł Berkowicz, Aurelka Roj

 

Kat. Cudowny Bukiet (dla młodzieży w wieku 13-18 lat):

I miejsce: Joanna Hudzikiewicz

Kat. Tradycyjny Bukiet Zielny (dla osób dorosłych):

I miejsce:  Ewa Jędrzejowska ex aequo  Maria Nowakowska

II miejsce: Zofia Chrzan ex aequo  Wanda Zaczkowska

III miejsce: Anna Palimąka ex aequo   Zofia Chacuś

Wyróżnione: Anna Filiśnik, Kazimiera Nakielska, Stanisława Piątek, Leokadia Piątek, Jolanta Przęczek, Barbara Hudzikiewicz, Iwona Łysek, Barbara Gruszka.

 

Kat. Artystyczna Kompozycja Kwietna (dla osób dorosłych):

I miejsce: Elżbieta Zapała Rudzka ex aequo  Bińczycka Barbara

II miejsce: Zofia Bińczycka ex aequo  Joanna Krawczyk

III miejsce: Anna Kućmierczyk ex aequo  Bogusława Bińczycka

Wyróżniona: Anna Roj

To był piękny, upalny i uroczysty dzień. Organizatorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy a nagrodzonym gratulujemy.


M. G.-W., A. F.-K.