„Mamy wolną Polskę, kraj, w którym każdy obywatel może wyrażać swój patriotyzm w różny sposób. Nikt nikomu nie może nic narzucić. Nie można już prowadzić polityki nakazowej i żądać od obywateli określonych zachowań”- tymi mocnymi słowami pan Władysław Orzechowski, sołtys sołectwa Zielonki,rozpoczął IV Wieczór Niepodległości zorganizowany przez sołectwo Zielonki i Bibliotekę Publiczną w Zielonkach, w dniu 10 listopada 2012 roku.

Był to niewątpliwie niezwykle podniosły i uroczysty wieczór. Po powitaniu przybyłych gości przez pana Orzechowskiego, oddano głos wójtowi Gminy Zielonki panu Bogusławowi Królowi, który dziękując za zaproszenie na Wieczór Niepodległości, zachęcił wszystkich do radosnych obchodów tegoż święta.: „Po 123 latach niewoli i wielu powstańczych zrywach nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. To co wydawało się już raczej niemożliwe, nagle stało się faktem. Wreszcie przyszła – niepodległa POLSKA. Naród powstał z kolan. Powróciła też nadzieja, na którą czekały pokolenia, modląc się do Boga słowami: Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie!” – tymi wzniosłymi słowami kierownik Biblioteki Publicznej w Zielonkach pan Mariusz Zieliński zaprosił wszystkich przybyłych gości do obejrzenia części artystycznej, przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół w Zielonkach im. Jana Pawła II pod kierunkiem nauczycielek, Pani Agaty Wodki i Pani Katarzyny Kurzlewskiej - Mydlarz.

I rzeczywiście było co podziwiać: dzieci i młodzież w sposób bardzo dojrzały odtworzyły wydarzenia sprzed 94 lat. Epizodyczne przedstawienie rozbiorów Polski, okresu „niebytu” ojczyzny na mapie Europy, germanizacji ówczesnych uczniów w szkołach, I wojny światowej oraz momentu odzyskania przez kraj suwerenności, niepodległości i tożsamości, młodzi ludzie wykonywali z pasją i ogromnym przejęciem, dzięki czemu widzowie mogli na kilkadziesiąt minut przenieść się w czasie. Piękny śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci, a potem młodzieży ściskał serca wszystkich zebranych na sali.

Po gromkich brawach, które niewątpliwie należały się małym i większym artystom, kolejnym punktem sobotniego wieczoru była okolicznościowa prelekcja Pana Tomasza Jamróz - Piłsudskiego praprawnuka Adama Piłsudskiego, brata Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pana Mateusza Białowiejskiego, którzy są członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty 1 Brygady Legionów J. Piłsudskiego. Zebrani na Wieczorze Niepodległości mieli okazję wysłuchać wielu ciekawostek o samych Legionach: o sposobie bycia, walki, ale też i strojach oraz wszystkich symbolach, jakie znajdowały się na umundurowaniu każdego Legionisty. Na koniec Panowie wspomnieli o ciekawej rzeczy związanej z okolicami Zielonek. Mianowicie widzowie dowiedzieli się, że w skład Legionów wchodziło także 8 Legionistów z Węgrzc i Miechowa.

Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i książek o ziemi zielenieckiej, Pan Mariusz Zieliński zaprosił wszystkich do wysłuchania Pani Katarzyny Olszewskiej – Kizlich, która wyrecytowała wiersz Adama Mickiewicza pt. "Do M” oraz "Warszawiankę". Zwieńczeniem sobotniego wieczoru było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem śpiewaczym „Zieleńczanki” działającym pod kierownictwem Pani Anny Roj – opiekuna muzycznego oraz pracownika CKPiR w Zielonkach. Po dużych oklaskach i piosence na bis pan Mariusz Zieliński zaprosił wszystkich gości na V Wieczór Niepodległości w przyszłym roku oraz na słodką przekąskę.

Wspólna kawa i ciastko zakończyły pełen wrażeń wieczór, który przeszedł już do historii  jako bardzo udany i emocjonujący, ale przede wszystkim pouczający, zwłaszcza młode pokolenie Zieleńczan. Co powinni oni wywnioskować z sobotniej lekcji historii? Myślę, że powinni zapamiętać słowa jednej z pieśni patriotycznych. Słowa, jakie zapewne młodzież z początku XX wieku miała na ustach, kiedy przyszło im oddawać życie za ojczyznę: Umieliśmy w ogień zapału, młodzieńczych wiar rozniecić skry, nieść życie swe dla ideału i swoją krew i marzeń sny. Była to jednak lekcja dla wszystkich, lekcja, która pokazała, że Miłość do Ojczyzny jest naszym prawem.

Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi wójt Gminy Zielonki Bogusław Król, radna Anna Sieńko, radny powiatu Wojciech Karwat, dyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach Bożena Nowak i jej zastępca Agnieszka Machula, dyrektor CKPiR w Zielonkach Marek Płachta, prezes Kółka Rolniczego w Zielonkach Antoni Leszczyński oraz sołtys Trojanowic Bożena Mędrek.

 Magdalena Rogowska