W dniach od 15 do 18 maja w Bibliotece Publicznej w Zielonkach trwał Tydzień Kultury Ludowej. Pomysłodawcą imprezy był Mariusz Zieliński, dyrektor biblioteki oraz założyciel funkcjonującej przy niej od 2014 r. Izby Regionalnej. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klas nauczania początkowego (klasy od „0” do 3”) z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach wraz z nauczycielami i opiekunami. Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie kultury ludowej i krakowskiego folkloru wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

Podczas warsztatów etnograficznych dzieci miały niebywałą okazję obejrzenia zgromadzonych w Izbie Regionalnej eksponatów. Dyrektor Zieliński – kustosz Izby – prezentował skrzynie krakowskie, wielobarwne stroje ludowe oraz podwieszane u sufitu ozdoby świąteczne, tzw. pająki, wykonane z bibuły i słomy. Uczniowie poznali nazwy części stroju krakowskiego takie jak: czepiec, katanka kobieca, zapaska, kabat i inne.

W drugiej połowie spotkania dzieci oglądały krótki film o tematyce folklorystycznej, przybliżający dzieciom postać Oskara Kolberga, a następnie kolorowały malowanki przedstawiające strój krakowski.

Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach muzyczno-ruchowych, które poprowadziła Alina Karska, emerytowany nauczyciel akademicki. Pani Alina grała na pianinie doskonale znane wszystkim piosenki m.in.: „Płynie, Wisła płynie”, „Lajkoniku laj, laj”, „Hej, na krakowskim Rynku” i wraz z dziećmi śpiewała, a nawet uczyła figur krakowiaka.

Zadowolone dzieci, ubogacone wiedzą na temat swoich korzeni, z uśmiechami na ustach wracały do swych szkolnych zajęć.

Dyrektor Biblioteki Publicznej składa serdeczne podziękowanie Annie Zielowskiej, wicedyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach, za pomoc w organizacji wydarzenia.

KM

Galeria zdjęć