W niedzielne popołudnie 12 marca sołtys Sołectwa Zielonki Władysław Orzechowski i dyrektor zieloneckiej biblioteki Mariusz Zieliński zaprosili Panie na spektakl  słowno-muzyczny pt. „Wyspiański kochał kobiety, czyli po co babę zesłał Bóg” przygotowany z okazji Dnia Kobiet.

W wydarzeniu zorganizowanym w ramach cyklu imprez trwającego w naszej gminie od stycznia „Roku Stanisława Wyspiańskiego”, ogłoszonego przez Radę Gminy Zielonki, udział wzięło ponad 100 osób. Gośćmi były przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Bibic i z Węgrzc, członkinie Koła Integracji Bibic i Koła Seniora w Węgrzcach, panie z „Klubu 60+” z Zielonek, chórzystki z chóru „Bel Canto”, niezrzeszone zieleńczanki i mieszkanki sołectw ościennych oraz krakowianki.

Samorząd Gminy Zielonki reprezentowali: Marzena Gadzik-Wójcik, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki (sprawująca także pełną koordynację nad montażem słowno-muzycznym) oraz radni: Anna Sieńko, Renata Kosno Władysław Orzechowski.

Scenariusz przygotowała mieszkanka Woli Zachariaszowskiej Maria Bartos, nastrojowe oświetlenie zapewniła Anna Sieńko, oprawę multimedialną i plastyczną wykonał pracownik biblioteki Michał Czech, obsługę cateringową zapewniła Danuta Wójcik, a nagłośnienie Wojciech Karwat.

Aktorami wydarzenia byli członkowie nieformalnej trupy zieloneckiej, którzy wmieszali się  pomiędzy gości, by oddać charakter i emocje zawarte w utworach literackich znanych poetów i anonimowych twórców, ale przede wszystkim w wybranych scenach z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W aktorów bawili się: Maria BartosJan BulakZofia ChacuśMichał CzechMarzena Gadzik-WójcikKamila KrawczykAnna KrzyworzekaKrzysztof KrzyworzekaAnna KućmierczykHalina LegutkoBarbara Leszczyńska, Agnieszka Lusina-Nogieć, Tadeusz Nogieć, Józefa Nowakowska, Dorota ProchalMałgorzata PłonkaMarek Płonka, Anna SieńkoElżbieta WróbelMariusz Zieliński.

W nastrój Młodej Polski wprowadzały specjalnie opracowane prezentacje sztuki secesyjnej, a dopełnieniem całości były muzyczne utwory kobiet i o kobietach. Dwa z nich wykonała osobiście Aleksandra Krzyworzeka

Impreza była okazją do złożenia gratulacji członkiniom zespołu tanecznego „Złota ATIGA”, które 11 marca w konkursie cheeleaderskim zorganizowanym w Gawrolinie w ramach Grand Prix Polski Cheerleaders 2017 zdobyły pierwsze miejsce w kategorii POM DANCE ELITE. Zespół prowadzi Agata Drwal  założycielka, choreografka, a także trenerka w Akademii Tańca i Gimnastyki ATIGA.

Zwieńczeniem spotkania dla Pań był debiutancki występ boys band’u „Zielonki”, który specjalnie na tę okoliczność przygotował piosenkę z repertuaru współczesnej muzyki  ludowej. Utwór „Przez twe oczy zielone” nawiązywał swym charakterem do epoki Młodej Polski i dekadencji. Wokaliści, członkowie byłej Rady Sołeckiej w Zielonkach: Krzysztof KrzyworzekaTadeusz NogiećMarek Płonka i Mariusz Zieliński, wykonali utwór w hołdzie dla wszystkich przybyłych Pań, ale także wpisali się we współczesną interpretację „Roku Wyspiańskiego”. Jak panowie podkreślali, był to dla nich trudnych egzamin. Sądząc po owacjach oraz płynących gratulacjach od publiczności debiut można uznać za udany.

Na zakończenie imprezy rozdano około 90 naszyjników w formie porcelanowych maków, inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego, które wykonała własnoręcznie w swojej pracowni zieleńczanka Magdalena Filipek.

MC

Galeria zdjęć