W minioną niedzielę, 5.06.2016, w Krakowie odbyła się pod hasłem „Smoki Europejskich Mistrzów Malarstwa” 16. Wielka Parada Smoków. Biblioteka Publiczna w Zielonkach po raz 4 wzięła w niej udział – motywem przewodnim bibliotecznego smoka była postać Stanisława Wyspiańskiego. Wybór artysty był nieprzypadkowy – tym roku obchodzimy 110. rocznicę jego przybycia do Gminy Zielonki.  Biblioteczny smok przyjął zatem imię ‘Wyspianiok’. 

 

 

Figura była wystylizowana na postać krakowiaka z charakterystyczną czapką krakuską przyozdobioną pawim piórem. Nie brakowało też akcentów nawiązujących do malarstwa, takich jak sztaluga, paleta, pędzle. Ruch smoczego ogona animowały dzieci z Zielonek, które również były ubrane w stroje krakowskie lub w „robocze” stroje malarzy noszące liczne ślady pracy twórczej.

Do budowy smoka przygotowywaliśmy się przez trzy poprzedzające Paradę tygodnie na warsztatach plastycznych pod kierunkiem Zenona Olecha, artysty-platyka z Zielonek – w czasie zajęć powstawały rysunki o różnorodnej tematyce nawiązujące do twórczości mistrza Wyspiańskiego. Były to m.in. portrety, martwa natura i kwiaty. Dzieci z dumą odnajdywały swoje prace plastyczne wkomponowane w postać smoka i chętnie przy nich przystawały nie kryjąc zadowolenia z bycia częścią większego projektu. Nad całością czuwał pan Zenon Olech.

Wielką atrakcją smoczego korowodu Wyspianioka była oprawa muzyczna. Na klarnetach melodie krakowskie wykonywali Anna i Jaś Sieńko. Smok z Zielonek wzbudzał wielkie zainteresowanie wśród tłumów oblegających planty przy hotelu Royal, ul. Grodzką oraz Rynek. Wyspianiok na trasie swojego przejazdu częstował dzieci słodyczami podczas gdy dziesiątki rodziców fotografowało swoje pociechy na tle zieloneckiego smoka.

„Nie ukrywam, że było mi bardzo przyjemnie kiedy spotykałam się z wyrazami uznania, zachwytu i podziwu dla bibliotecznego smoka z Zielonek. Rozdawane przeze mnie słodycze jeszcze poszerzały uśmiechy dzieci.”  – Marzena Gadzik-Wójcik

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach serdecznie dziękuje Zenonowi Olechowi oraz osobom, które wspierały budowę smoka: Bernadecie Walczak, Marcie Snoch, Beacie Posze oraz Janowi Gąsiorowi za napisanie bajki „Przygody smoka wyspianioka”, Marzenie Gadzik-Wójcik za wsparcie prac organizacyjnych, Franciszkowi Baranowi i Krzysztofowi Krzyworzece za usługi transportowe, Annie i Jasiowi Sieńko za oprawę muzyczną, a przede wszystkim rodzicom i dzieciom w wielobarwnych strojach krakowskich i malarskich.

Mariusz Zieliński dodaje z dumą, że

Na cztery edycje Parady Smoków, w których nasza instytucja wzięła udział od 3 lat biblioteczny smok z Zielonek nie schodzi z podium. W tym roku nie kryliśmy radości i wielkiego wzruszenia, że nasz smoczy korowód stanął na jego szczycie zdobywając pierwsze miejsce. W 3 na 4 edycje nasze zgłoszenia odnosiły się do kultury ludowej krakowiaków zachodnich wywiedzionej prosto ze skarbca ludowości zieloneckiej. Nasze smoki nawiązywały do tradycji pucheroków, chleba prądnickiego i młynarstwa oraz obrzędów ślubnych i nazewnictwa regionalnego, a ostatni do mieszkańca naszej gminy – Stanisława Wyspiańskiego. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że chyba to jest recepta na sukces naszych smoków. Drugim składnikiem jest wspaniała grupa ludzi, która z roku na rok coraz mocniej angażuje się w organizację tego przedsięwzięcia. Ważny jest też pomysł na samą figurę – śmiem twierdzić, że nasze smoki co roku są oryginalne i nietuzinkowe przez to budzą zainteresowanie.

 

Pełną galerię zdjęć naszego korowodu na Paradzie można znaleźć na naszym facebooku pod tym linkiem.