1 czerwca ulice Starego Miasta - także dzięki dzieciom i młodzieży z Zielonek, ich opiekunom oraz koordynatorom wydarzenia - wypełnił barwny, radosny i rozśpiewany smoczy korowód. W Paradzie, odbywającej się pod hasłem Wielki Kolbergowski Zlot Smoków, szły 43 potwory animowane przez dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i instytucji kultury, a wśród nich nasza rodowita smoczyca Białuszka, reprezentująca Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. 

Motywem przewodnim parady zorganizowanej w 200. rocznicę urodzin etnografa i folklorysty Oskara Kolberga była tradycja i kultura ludowa, dlatego też wszyscy uczestnicy, łącznie z wieloma smokami, ubrani byli w stroje ludowe. Reprezentujące naszą gminę dzieci miały na sobie stroje krakowskie wypożyczone z Izby Regionalnej działającej przy Bibliotece. Ponadto Dorotka Snoch została wyróżniona przez dyrektora Teatru Groteska jako osoba najładniej ubrana w strój z epoki Kolberga. Nasza Białuszka zachwycała tradycyjnym stożkowatym czepcem wykonanym ze sztucznych kwiatów, długimi blond warkoczami i czerwonymi koralami. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbały uczennice pani Danuty Zawiszy z Zespołu Szkół w Zielonkach, które idąc, śpiewały piosenkę o Prądniku. Solo zaprezentowała się Ola Krzyworzeka w partii na skrzypcach. 

Wdzięki smoczycy, zaangażowanie młodzieży, opiekunów, koordynatorki parady pani Marzeny Gadzik-Wójcik, ciężka praca autorki projektu pani Magdaleny  Przewięźlikowskiej, wykonawców projektu Bernadety i Artura Walczaków oraz pani Janiny Gadzik, a także elementów dekoracyjnych: pań Marty Snoch, Magdaleny Przewięźlikowskiej, Marzeny Gadzik-Wójcik (większość z wymienionych osób uczęszcza na Biblioteczne Warsztaty Plastyczne),  zostały docenione przez jury konkursu i nasza reprezentacja zdobyła II miejsce w kategorii Instytucje Kultury. Do wysokiego wyniku przyczyniła się również bajka o smoczycy-młynarce Białuszce, napisana przez pracownika Biblioteki, panią Katarzynę Domin. 

Na scenie pod Ratuszem, w otoczeniu Sukiennic i zabytkowych kamienic nagrodę  i pamiątkowy dyplom naszej szalejącej z radości drużynie wręczył Wiktor Herzig, dyrektor teatrów krakowskich. Za rok zapewne znów powalczymy o najwyższą wygraną.

KD

Po więcej zdjęć zapraszamy nasz Facebook(link)

Transmisja TVP z XIV Parady Smoków (link)