Certyfikat „Miejsce Przyjazne Maluchom”
dla Biblioteki Publicznej w Zielonkach

Biblioteka Publiczna w Zielonkach po raz pierwszy zgłosiła swój akces do ósmej już edycji  akcji „Miejsce Przyjazne Maluchom”, organizowanej przez  Gazetę Wyborczą, PR Inspiration i Wrota Małopolski, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i  Marszałka Województwa Małopolskiego  Marka Sowy. Kampania ta ma na celu wyróżnianie restauracji, kawiarni, instytucji kultury i innych miejsc publicznych, które są przyjaźnie nastawione do rodziców z małymi dziećmi.  W ostatnią niedzielę, 20 października, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów, połączone z imprezą dla rodziców i dzieci. Dla najmłodszych uczestników uroczystości przygotowano warsztaty teatralne, plastyczne oraz w zajęcia poświęcone tworzeniu zabawek z recyklingu. W tegorocznej edycji akcji „Miejsce Przyjazne Maluchom” rozdano ponad 200 certyfikatów. Wśród tych szczęśliwców znalazła się również nasza instytucja.

 Biblioteka  Publiczna  w  Zielonkach, oraz  jej  dwie  filie, wzbogacone  o  Dział  dla  Dzieci i Młodzieży, oferują najmłodszym  czytelnikom  szeroką  ofertę  edukacyjną  i rekreacyjną. Cały zespół jest otwarty na ich szczególne potrzeby, przez  pryzmat których  organizujemy różne zajęcia - lekcje biblioteczne, spotkania  Dyskusyjnego Klubu   Książki  dla   dzieci   czy  spotkania  autorskie z twórcami literatury dla dzieci i młodzieży. Dzięki kilkuletniej współpracy z przedszkolami i szkołami z terenu naszej gminy organizujemy również przedstawienia teatralne dla najmłodszych, parady, konkursy oraz wystawy prac wykonanych przez dzieci.

Dział dla Dzieci i Młodzieży w zieloneckiej bibliotece zachęca do odwiedzin swoim wystrojem i wyposażeniem.  Został tu wydzielony „kącik malucha” przeznaczony dla dzieci w wieku 0-6 lat, wyposażony  w niski, dostosowany  do  wzrostu  dzieci stolik i wygodne foteliki. Ściany ozdobione zostały  kolorowymi elementami z dziecięcych książeczek. Mnóstwo tu pluszowych maskotek, tych całkiem małych  i tych ogromnych, na których często leżą nasi milusińscy słuchając czytających dla nich rodziców bądź opiekunów. Dostępne są też przybory do rysowania, klocki oraz gry edukacyjne. „Kącik malucha” jest ciągle uzupełniany w literaturę przeznaczoną dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, gromadzimy i udostępniamy literaturę fachową, poradniki oraz czasopisma dla  rodziców. 

Jesteśmy ogromnie dumni z tego, że posiadamy miejsce służące jednocześnie do zabawy i czytania. Funkcjonujemy w szczególnym środowisku, gdzie osiedlają się młodzi ludzie zakładający swoje rodziny. Dzięki ofercie skierowanej właśnie do rodziców z małymi dziećmi  wpływamy na kształtowanie postaw czytelniczych u najmłodszych, staramy się sprzyjać pierwszym kontaktom małych dzieci z książką oraz biblioteką. Dodatkowym atutem naszej książnicy jest dogodne usytuowanie, a także brak jakichkolwiek barier architektonicznych w dojeździe np. wózkami.

 

Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci wraz ze swoimi opiekunami  do biblioteki - „Miejsca Przyjaznego Maluchom”!