Przez pola, łąki i zboża
idzie Pani Zielna, Matka Boża.
Pochyla się tkliwie nad ziołami,
słucha świerszczy, rozmawia z ptakami.
Sierpniowemu słońcu błogosławi...
Święto Wniebowzięcia, zwane także Świętem Matki Bożej Zielnej, stało się okazją, by zgodnie ze staropolską tradycją – zamykającą się prostym stwierdzeniem: W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła! – złożyć na stopniach polowego ołtarza zieloneckiego kościoła parafialnego rośliny z naszych pól, łąk i przydomowych ogrodów.
Już po raz piąty Izba Regionalna i Sołectwo Zielonki przy współpracy z Parafią pw. Narodzenia NMP w Zielonkach zorganizowały Konkurs na Najpiękniejszy Bukiet Maryjny. Celem konkursu jest popularyzacja tradycji komponowania bukietów z ziół, kwiatów i traw, a w szczególności propagowanie wiedzy o ziołach i kwiatach w otaczającym środowisku, zachęcanie do postaw proekologicznych, nakłanianie do troski o naturę oraz ochronę wartości lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Do udziału w wydarzeniu przystąpiło blisko 100 osób, wśród których największą grupę stanowiły tym razem dzieci do lat 12 (było ich aż 32). Właśnie z uwagi na wzrastające z roku na rok zainteresowanie konkursem wśród społeczności zieloneckiej organizatorzy zaproponowali tegorocznym uczestnikom cztery kategorie oceny kompozycji: dla dorosłych zachowano dwie „Tradycyjny Bukiet Zielny”i „Artystyczną Kompozycję Kwietną”, dla młodzieży w wieku 13-18 lat – „Magiczny Bukiet”, a dla dzieci – „Mały Bukiet”.
Jurorki – panie Ewa Barc, Maria Bartos oraz Katarzyna Malwina-Jakubowska – wzięły na siebie nie lada wyzwanie, podejmując się oceny złożonych w konkursie bukietów. Barwność, wonność, różnorodność gatunkowa użytych roślin, wielkość, układ kompozycyjny przyprawiały o zawrót głowy.
Wśród dorosłych za zachowanie tradycyjnej formy upięcia roślin nagrodzono (w kolejności miejsc) panie: Zofię Chacuś, Kazimierę Nakielską i Franciszkę Prochal, a za wyraz kreatywności artystycznej panie: Annę Pająk, Teresę Marzec i Magdalenę Podolec-Rubiś. Doceniono także – poprzez wyróżnienie – panie: Jolantę Kuźmę, Wandę Zaczkowską, Krystynę Kawę, Zofię Grzejszczak, Teresę Jamróz, Leokadię Piątek, Annę Palimąkę, Irenę Wolińską, Zofię Bęben, Stanisławę Piątek oraz Ewę Jędrzejowską.
Nagrody za I, II i III miejsce w kategorii dzieci przyznano Amelii Pietrzyk, Kseni Nogieć i Jagodzie Paryle, a w kategorii młodzież Adamowi Koskowi oraz rodzeństwu Gabrysi i Krystianowi Latchmanom.
Dodatkowo wśród dzieci do lat 12 wyróżniono: Weronikę Bąk, Nikolę Malinę, Szymona Bińczyckiego, Szymona Ceglińskiego, Dominikę Matejczuk, Julię Zaczkowską, Alę Rubiś, Natalię Przęczek, Stefanię Ball, Dawida Pająka, Zosię Baran, Zosię Lelek, Franciszka Pietrzyka, Nadię Bartosiewicz oraz Natalię Gruszkę.
Wszystkim zwycięzcom wręczali nagrody i pamiątkowe dyplomy ks. Tomasz Pilarczyk, wikariusz parafii w Zielonkach, oraz Marzena Gadzik-Wójcik, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki, która pięć lat temu była inicjatorką zorganizowania tego typu imprezy w Zielonkach.
Po konkursie pozostały miłe wspomnienia, a spotkania z uczestnikami przypomniały tradycje i zwyczaje podkrakowskiej wsi i rolę jaką w dawnych gospodarstwach pełnił maryjny bukiet. Poświęcony przynoszono do domów i zawieszono u powały, by – jak wspomina pani Franciszka Prochal: (…) użyć znajdujących się w nim ziół, w formie leczniczego wywaru dla cielącej się krowy lub w przypadku choroby zwierząt domowych.
Organizatorzy serdecznie dziękują za rzeczowe zaangażowanie i ufundowanie nagród mieszkańcom oraz przedsiębiorcom z Zielonek, Trojanowic oraz Krakowa: Gabinetowi Kosmetycznemu „Perła”, Salonowi Fryzjerskiemu „Xsenia”, Restauracji „Carmen”, Pierogarni „U Jana”, Gospodarstwu Specjalistycznemu Dystrybucji Jaj Marka Płonki, Studio Effecto, a także instytucjom: Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Zielonkach, Apollo Film Sp. z o.o. Kraków i Filharmonii Futura Kraków. Podziękowania należą się również Województwu Małopolskiemu oraz Instytutowi Dziedzictwa za okazane wsparcie i otrzymane materiały promocyjne.
Marzena Gadzik-Wójcik
Pełna fotorelacja z V konkursu na Najpiękniejszy Bukiet dla Panny Maryi – KLIKNIJ TUTAJ