25 lipca odbyła się wycieczka zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Węgrzcach w ramach projektu „Wyspiański łączy pokolenia”, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom gminy Zielonki dorobku artystycznego Stanisława Wyspiańskiego.

20 osób z Węgrzc, wioski, którą w latach 1906-1907 zamieszkiwał ten wybitny dramaturg i malarz, odwiedziło miejsca nieodzownie związane z jego życiem i twórczością, zlokalizowane w samym sercu Krakowa.

Wspólne zwiedzanie rozpoczęło się u podnóża Wawelu na ulicy Kanonicznej, gdzie mieściła się dawna pracownia rzeźbiarska ojca Stanisława Wyspiańskiego i gdzie mieszkał on jako dziecko. W następnej kolejności uczestnicy wycieczki odwiedzili Bazylikę Franciszkanów, w której można podziwiać wspaniałą polichromię i witraże Wyspiańskiego, w tym jeden z najbardziej znanych -  „Bóg Ojciec”. Kolejnym punktem na trasie zwiedzania była Bazylika Mariacka, w której uwaga zwiedzających skupiła się nie tylko na polichromiach wykonanych przez Wyspiańskiego, lecz także zabytkowym Ołtarzu Wita Stwosza.  Można go było podziwiać  w całej okazałości, ponieważ o godzinie 12, przy wtórze muzyki, nastąpiło uroczyste otwarcie Ołtarza.

Grupę z Węgrzc w pierwszej części oprowadzał po zabytkach Krakowa dr Wojciech Momot z Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, a następnie  pan Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach.

Osoby, które wzięły udział w projekcie, deklarują, że chętnie powtórzą wyprawę śladami Stanisława Wyspiańskiego do miejsc, których teraz z braku czasu nie udało się odwiedzić.  Wiele osób jest także zainteresowana udziałem w plenerach malarskich inspirowanych twórczością Wyspiańskiego, które odbędą się we wrześniu.

Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz Facebook(link)

Wideo-realizacja:

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.