W tym roku mijają 73 lata od wybuchu II Wojny Światowej - jednej z najtragiczniejszych w dziejach ludzkości. Wojny, która pochłonęła ogromną liczbę istnień ludzkich, spowodowała niewyobrażalne zniszczenia i zmieniła na długi czas oblicze świata. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Zielonkach przygotowała wystawę książek dotyczących tamtych wydarzeń. Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzania biblioteki !!!

 

 

 

 

Biblioteka Publiczna w Zielonkach, przygotowała wystawę z okazji 73 rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę. Wystawa nosi tytuł „Wrzesień 1939”.

1 września 1939 roku wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne przeciw Polsce. Atak niemiecki prowadzony był z wykorzystaniem wszystkich rodzajów broni – placówka na Westerplatte była ostrzeliwana z pancernika Schlezwig-Holstein, lotnictwo Luftwaffe rozpoczęło bombardowanie, siły lądowe Wermachtu podjęły działania na całej długości granicy.

17 września rozpoczął się kolejny akt polskiej tragedii, wkroczenie wojsk Armii Czerwonej. Naród polski wykazał zdecydowaną wolę obrony ojczyzny, z determinacją stawiał opór przeważającym siłom wroga. Bohaterska postawa żołnierzy i ludności cywilnej we wrześniu 1939 roku wynikała ze świadomości, że naród polski prowadzi sprawiedliwą wojnę w obronie swych granic. Symbolem tej walki  była obrona Westerplatte, Poczty Gdańskiej i Wybrzeża, zmagania żołnierza polskiego pod Mławą, nad Bzurą i pod Kockiem. Wśród obrońców Polski nie zabrakło mieszkańców Ziemi Krakowskiej.

Wystawy książek poświęconych wojnie obronnej 1939 roku organizowane są przez naszą bibliotekę od wielu lat. Do wydarzeń tych wracamy nie tylko ze względu na rocznicę, lecz przede wszystkim po to, by pogłębiać wiedzę o zdarzeniach, które definitywnie zamknęły kolejny etap historii Polski. Obrazy wrześniowych zmagań odtwarzamy po to, by na trwałe zapisać na kartach narodowej historii patriotyczną postawę społeczeństwa i żołnierza. Uchronić od zapomnienia wszystkie czyny bojowe, które zasługują na ich odnotowanie.

Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty księgozbioru poświęconej tematyce II wojny światowej na świecie i w Polsce
podczas wrześniowych wieczorów.