zdjęcie przedstawia trzy osoby oglądajace albumy przy stole

W poniedziałek, 6 czerwca, Bibliotekę Publiczną w Zielonkach odwiedziła delegacja amerykańska z Zachodniego Wybrzeża – państwo Halversonowie reprezentujący miasto Camas w stanie Waszyngton. Gościom towarzyszyli Wójt Bogusław Król oraz Radna Gminy Zielonki Roma Toft.

na zdjęciu widoczne dwie kobiety w sali muzealnej, jedna prezentuje drugiej eksponat

Wizytę w zieloneckiej gminnej książnicy rozpoczęło zwiedzanie Izby Regionalnej, gdzie była okazja zapoznania się ze zbiorami muzealnymi dokumentującymi historię i kulturę ludową Zielonek.

zdjęcie przedstawia salę Izby Regionalnej przy Bibliotece w Zielonkach

Goście z USA z wielkim zainteresowaniem obejrzeli zabytkowe stroje krakowskie według wzoru „od Zielonek”, pięknie malowane skrzynie wianne, elementy umeblowania tradycyjnego domostwa, dawne przedmioty codziennego użytku i sprzęty gospodarcze. Szczególną uwagę zwiedzających przykuły wykonane przez lokalne hafciarki bogato zdobione kieszenie krakowskie (jedna z nich, w ubiegłym roku, została podarowana Pierwszej Damie Aleksandrze Kornhauser–Dudzie podczas wizyty Zieleńczan w Pałacu Prezydenckim).

zdjęcie przedstawia eksponaty Izby Regionalnej leżące na skrzyni krakowskiej

Następnie cała grupa podziwiała kolekcję obrazów Katarzyny Gałowej, pochodzącej z Zielonek malarki naiwnej, która jest eksponowana zarówno w samej Izbie, jak w holu biblioteki. W posiadaniu zieloneckiej placówki znajduje aż 11 dzieł autorstwa artystki. Odwiedzjący mogli również zobaczyć wystawę prac dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach będącą zwieńczeniem projektu edukacyjnego inspirowanego malarstwem Gawłowej.

zdjęcie przedstawia cztery osoby stojące obok manekinów w strojach krakowskich

Niebywałą atrakcją dla naszych gości stała się sposobność pozowania do pamiątkowych fotografii w elementach ubioru regionalnego – wianku i czapce-krakusce. Tę mini-sesję poprzedziło krótkie wprowadzenie poświęcone zieloneckiej odmianie stroju krakowskiego, jego kolorystyce i ornamentyce. Państwo Halversonowie zapoznali się także z etno-albumami wydawanymi od kilku lat przez Izbę Regionalną, które stanowią pokłosie plenerów zdjęciowych popularyzujących wśród mieszkańców gminy Zielonki piękno kultury ludowej.

zdjęcie przedstawia dwie kobiety oglądające strój krakowski na manekinie

Ostatni punt zwiedzania siedziby biblioteki stanowiła wizyta w wypożyczalni głównej połączona z możliwością przeglądnięcia wybranych publikacji z działu etnograficznego dotyczących regionu podkrakowskiego.

zdjęcie przedstawia trzy kobiety oglądające książkę w bibliotece

Na pożegnanie goście otrzymali drobne upominki związane z gminą Zielonki.

LJ i NJ