na zdjęciu widoczna Pani Elżbieta Wasiuczyńska siedzi w klasie przed tablicą

Tydzień Bibliotek już za nami. W Zielonkach świętowaliśmy go aż przez sześć dni. Rozpoczęliśmy spotkaniem autorskim z Elżbietą Wasiuczyńską, z racji potrzeb lokalowych oraz jego specyficznej formy w postaci warsztatów literacko-plastycznych, przeniesionym do budynku Szkoły Podstawowej w Zielonkach.

Wtorek był dniem wizyty licznych gości w osobach „zerówkowiczów” z zieloneckiej szkoły. Sześć kolejnych grup zwiedzało Izbę Regionalną, podziwiało obrazy Katarzyny Gawłowej oraz zgromadzone stroje krakowskie, by potem podczas drugiej części zajęć, już w sali bibliotecznej, jak najwierniej przenieść je samemu na papier.

na zdjeciu bibliotekarz czytający dzicu książkę, w tle regały z ksiązkami dla dzieci

Środę, szczególnie przeznaczyliśmy dla naszych najmłodszych czytelników. Akcja „Bajek czytanie na żądanie” pozwalała zmęczonym mamom na spokojne wypicie kawy w barku piętro niżej, podczas gdy pociechy były zaopiekowane przez bibliotekarza, który dodatkowo czytał wybraną przez maluchy książkę.

Kolejny dzień tygodnia, czwartek, zachęcał do odwiedzin wszystkich młodych miłośników literatury. Każdy, kto uwierzył ,że „Zielonecka książnica – uczniów ulubienica”, wyszedł od nas nie tylko z ciekawą książką ale też z piękną zakładką.

na zdjęciu widzoczne dwie osoby wybierajające książki ze stolika

 „Jeśli dziś piątek – to jesteśmy w bibliotece” – to hasło przyświeca dużej części naszych użytkowników. Nie musimy ich nawet specjalnie zachęcać, zazwyczaj przed weekendem sami wstępują po nową lekturę. Tym razem czekała na nich miła niespodzianka, co dziesiąty odwiedzający nas właśnie w tym dniu, otrzymywał w prezencie zapakowaną wraz z kolorową zakładką książkę. Wybór konkretnego egzemplarza zależał już od samego czytelnika. Przygotowaliśmy lektury o bardzo szerokiej tematyce, tak by każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

na zdjęciu chłopiec wybierający zakładkę

Ostatni dzień świętowania, podsumowujący Tydzień Bibliotek w naszej książnicy, był dedykowany tym, którzy pragną wymienić swoje zbiory na inne książki. Każdy odwiedzający w sobotę naszą wypożyczalnię mógł zostawić nawet 5 swoich woluminów a w zamian za nie zabrać coś z przygotowanych przez nas propozycji oraz tych, przyniesionych przez innych. W ten sposób kolejne tomy zyskiwały nowych właścicieli.

Dodać też należy, że przez cały czas trwania Tygodnia Bibliotek można było skorzystać z abolicji książkowej, która została przygotowana z myślą o osobach długotrwale przetrzymujących nasze zbiory.

Wszystkim, którzy byli z nami w te dni serdecznie dziękujemy i zapraszamy do jak najczęstszych wizyt w naszej bibliotece. Postaramy się przygotować kolejne miłe niespodzianki.

na zdjęciu widoczny stolik z książkami

JR