Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie powstaje teatr regionalny "Złoty Róg". Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił na scenie, może się do niego przyłączyć – trwa właśnie nabór do zespołu aktorskiego.

W zeszłym roku zadanie „KRK 29.Tradycja i kultura naszą siłą. Przyłącz się do nas. Tworzymy krakowski teatr regionalny Złoty Róg” zdobyło blisko pół tysiąca głosów i znalazło się w zwycięskiej puli zadań 4. edycji Budżetu Obywatelskiego WM, które zostaną zrealizowane przez urząd marszałkowski.

Teatr „Złoty Róg” ma przypomnieć tradycje i folklor Krakowiaków Zachodnich.

Jeszcze podczas I wojny światowej obszar Krakowa był sześć razy mniejszy od obecnego. Stopniowo włączane do miasta dawne wsie podkrakowskie należały do grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich. Dzisiaj ten bogaty folklor odchodzi w zapomnienie wraz z szybko postępującą globalizacją.

– wyjaśnia Waldemar Antosiewicz, autor zwycięskiego zadania.

Celem projektu jest popularyzacja dawnego stroju krakowskiego, mowy, śpiewu, tańca, zwyczajów i obrzędów. Członkowie zespołu teatralnego będą szukać inspiracji zarówno w twórczości artystów młodopolskich (Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, Włodzimierz Tetmajer i inni), jak i sięgać do zapomnianych artystów lokalnych.

Przeżyj przygodę z folklorem

Towarzystwo Przyjaciół Bronowic, które jest odpowiedzialne za realizację zadania, uruchomiło właśnie rekrutację do zespołu aktorskiego. Każdy, kto skończył 15 lat, lubi taniec i śpiew, a także folklor, może spróbować swoich sił. Już 17 sierpnia br. odbędzie się w Krakowie spotkanie organizacyjne. Żeby wziąć w nim udział, trzeba zapisać się na nie można mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej szczegółów na profilu Towarzystwa Przyjaciół Bronowic.

Źródło grafiki oraz tekstu