Obchody święta 11 listopada przebiegały w Sołectwie Zielonki w sposób bardzo uroczysty. Rozpoczęły się o godzinie 9.45 od zasadzenia dębu imienia księdza Adama Zięby w ogrodzie plebańskim. Wybrano tę postać, ponieważ parafia Zielonki przeżywa aktualnie jubileusz 40. rocznicy jego śmierci. Uroczystego aktu sadzenia dokonali: proboszcz parafii w Zielonkach ksiądz kanonik Tadeusz Kozak, wikariusz ks. Piotr Płaszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zielonkach Bożena Nowak, sołtys Zielonek Władysław Orzechowski, współorganizator obchodów jubileuszowych Mariusz Zieliński, w imieniu orkiestry gminno-parafialnej w sadzeniu pomógł Jan Sieńko, w imieniu Róż Różańcowych Leokadia Piątek i Zofia Kurzdym, w imieniu Grupy Kalwaryjskiej Franciszka Prochal, w imieniu lektorów i ministrantów Jan Bulak. W imieniu mieszkańców, którzy pamiętali księdza Adama Ziębę, symboliczną łopatę ziemi rzucili Władysław Prochal i Anna Motyka.

 

Następnie zgromadzoneni wierni i kapłani udali się na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, która została zamówiona przez członków kółka rolniczego w Zielonkach. Nabożeństwo rozpoczęło się od odegrania hymnu Mazurka Dąbrowskiego w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji „Do hymnu”. W kazaniu ksiądz Tadeusz Kozak podkreślił modlitwę św. siostry Faustyny za Ojczyznę, przekonywał o wielkim znaczeniu Bierzmowania Dziejów oraz przypomniał słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze tej ziemi”. Mówił także: „My, współcześni, powinniśmy się troszczyć o Ojczyznę materialną, ale i duchową, abyśmy nie wyjaławiali dziedzictwa ducha i wielkiej tradycji narodowej, abyśmy mieli co pozostawić przyszłym pokoleniom”.

 

 

We Mszy wzięły udział poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Zielonkach oraz Kółka Rolniczego z zabytkowym sztandarem PSL-u z 1939 roku, który wystawił pan Jan Chrzan. Po zakończeniu Mszy przed tablicą katyńską, która znajduje się w kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej, złożyła kwiaty delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach. O godzinie 11.11 z okazji święta narodowego zabrzmiały dzwony kościelne, a orkiestra odegrała hymn Pierwszej Kadrowej. Zgromadzeni tłumnie parafianie przeszli na cmentarz parafialny w Zielonkach, gdzie złożono kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym mieszkańców Zielonek, którzy polegli za Ojczyznę w latach 1939-45. Po krótkiej modlitwie udali się także do grobu księdza kanonika Adama Zięby, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze, by uczcić 40. rocznicę jego śmierci. Był to symboliczny gest uznania jego wielkich zasług dla społeczności lokalnej i parafii w Zielonkach, którą zarządzał w latach 1943-1979.

 

 

Drugim etapem obchodów Święta Niepodległości w Zielonkach było spotkanie w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach, którego organizatorem były Biblioteka Publiczna w Zielonkach oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji (CKPiR). Spotkanie otworzyli Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej oraz Magdalena Maniecka z CKPiR. W uroczystości wzięli udział pan Mirosław Golanko, Przewodniczący Rady Gminy Zielonki oraz radni: Lucyna Zielińska, Aneta Szablowska i Krzysztof Krzyworzeka. Honorowy patronat nad uroczystościami objęło Sołectwo Zielonki. Wspólnemu śpiewaniu pieśni patriotycznych akompaniował pan Wojciech Karwat.

 

 

Jan Bulak wygłosił dla zebranych referat „Ksiądz Adam Zięba i jego drogi do niepodległości”. Nazwał Adama Ziębę kapłanem czasów totalitarnych. Przypomniał, że Adam Zięba urodził się w 1907 roku jako poddany cesarza Franciszka Józefa. Niedługo jednak cieszył się wolnością – niedługo po jego święceniach kapłańskich wybuchła II wojna światowa, w czasie której objął probostwo w Zielonkach. Następnie od 1945 roku do śmierci w 1979 roku żył w warunkach reżimu komunistycznego, nie dożył więc ani wolnej Polski, ani nawet euforii „Solidarności” z 1980-1981 r.

 

 

Później pan Mirosław Golanko udekorował medalem Patriae Minori (Małej Ojczyźnie) księdza Tadeusza Kozaka za zasługi parafii Zielonki dla upowszechniania kultury i dziedzictwa historycznego Zielonek przez wspieranie działalności Izby Regionalnej w Zielonkach. Medal został nadany z okazji 5-lecia działalności Izby Regionalnej w Zielonkach.

Z.Ż

Galeria zdjęć