15 sierpnia, przypada najstarsze maryjne święto, zwane Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny. Kościół uznaje go za dzień triumfu Niepokalanej. W tym roku w sposób szczególny cała parafia Zielonki świętuje jubileusz 70. lecia sprowadzenia z bazyliki mariackiej w Krakowie obrazu Matki Bożej Zwycięskiej do Zielonek. Dzięki staraniom ks. kan. Adama Zięby i majora WP Władysława Passendorfera obraz ten zagościł na stałe w zieloneckiej kaplicy dobudowanej do bryły kościoła w 1949 r. W obrzędowości ludowej krakowiaków z Zielonek jest to dzień związany z poświęceniem ziół i kwiatów ułożonych z wielkim pietyzmem w wielkie cylindryczne bukiety z małym jabłkiem w środku.
Jury konkursu „Cudowna Moc Bukietów” w Zielonkach w składzie ks. Tomasz Pilarczyk, Barbara Golanko, Aleksandra Krzyworzeka, Bożena Boryczko miało nie lada wyzwanie oceniając ponad 60 bukietów konkursowych, złożonych na schodach starej dzwonnicy.


Jak zauważa Marzena Gadzik –Wójcik, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Gminy Zielonki, „dzisiejsze wiązanki coraz bardziej odbiegają od tradycyjnych, tak samo jak wianki święcone na zakończenie oktaw, a ozdabiane przez niektórych szklarniowymi kwiatami i resztą innych wyszukanych okazów z kwiaciarni, znacznie odbiega od miejscowej tradycji. Bukiet zielny im brzydszy tym szlachetniejszy, bowiem jego moc była czerpana w właściwościach leczniczych ziela, a nie z urody kwiatostanu. Dlatego Izba Regionalna w Zielonkach wprowadziła osobną konkurencję „Artystyczna Kompozycja Kwietna”, w której można wykazać się zdolnościami florystycznymi bez ograniczeń stawianych przez dziedzictwo tradycji. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. Bajecznie kolorowe, pachnące kompozycje pobudzają wyobraźnię”.


Pan Władysław Orzechowski – sołtys Zielonek wspomina, że tradycyjne bukiety na maryjne święto, jakie robiła jego mama i ciotki „zawierały wyłącznie to, co pochodziło z zieloneckich pól, łąk i ogrodów. Było w nich: dużo ziół, m.in. mięty, ruty, dziewanny, lebiodki, krwawnika, rozmarynu, zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta oraz wiele kwiatów: jadalnej róży, maku, chabrów, rumianków, słoneczników, malw, georginii. Bukiety wzbogacano gałązkami: malin, głogu, jarzębiny, lipy i mirtu – symbolizującego dziewictwo, młodość, płodność i śmierć za razem”. Sołtys z rozrzewnieniem spogląda na tradycyjne bukiety wykonane przez starsze pokolenie zieloneckich gospodyń. Dzięki organizatorom - Izbie Regionalnej w Zielonkach i Sołectwu Zielonki przy współpracy z Parafią rzymskokatolicką pw. Narodzenia NMP w Zielonkach, odbyła się już VIII edycja konkursu na najpiękniejszy zielny bukiet maryjny w Zielonkach.
Członek jury pani Barbara Golanko, jest pod wielkim wrażeniem kultywowania tego święta w pobliskich Zielonkach, w autentycznej scenerii zabytkowej świątyni. „Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla tradycji ojców oraz natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten piękny ludowy zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych mieszkańców Zielonek, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach, a nie na sklepowych półkach”.


Jury po wnikliwej ocenie zaprezentowanych zielnych bukietów przyznało następujące miejsca na podium:


Kategoria DOROŚLI – Tradycyjny Bukiet Zielny
I miejsce – Zofia Chacuś
II miejsce ex aequo – Zofia Chrzan, Kazimiera Nakielska
III miejsce ex aequo – Zofia Komenda, Maria Nowakowska


Kategoria DOROŚLI - Artystyczna Kompozycja Kwietna
I miejsce – Teresa Marzec
II miejsce ex aequo Beata Krawczyk, Barbara Gruszka
III miejsce ex aequo – Jolanta Kuźma, Beata Krawczyk


Kategoria DZIECI DO LAT 12
I miejsce – Olga i Laura Bińczyckie
II miejsce ex aequo - Oliwia Szablowska, Marek Gruszka
III miejsce ex aequo – Amelia Pietrzyk, Lena Ślęczka


Kategoria MŁODZIEŻ 13-15 LAT
I miejsce – Joanna Hudzikiewicz
II miejsce – Paulina Grządziel
III miejsce – Justyna Krawczyk


MZ


Po więcej zdjęć zapraszamy pod link

Źródło fotografii