zdjęcie przedstawia grupę przedszkolaków, część dzieci jest ubrana w stroje krakowskie

W ostatnim tygodniu w gminie Zielonki obchodziliśmy Tydzień Kultury Ludowej. W obchody włączyły się wszystkie publiczne szkoły podstawowe, przedszkola samorządowe i część prywatnych. Przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Zielonkach wraz z filiami, dzieci i młodzież poznawały tradycje i zwyczaje związane z terenem naszej „małej Ojczyzny”. Najczęściej rozmawiano o stroju krakowskim.

zdjęcie przedstawia dzieci zwiedzające Izbę Regionalną w Zielonkach

Młodsze klasy ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach zwiedzały Izbę Regionalną działającą przy zieloneckiej książnicy. Starsi uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym organizowanym przez szkołę. Przez cały tydzień odbywały się różne prelekcje i wykłady. Podsumowaniem wszystkich działań było pasowanie uczniów klas pierwszych połączone z wizytą gości z podhalańskiej Morawczyny, które miało miejsce w Dzień Edukacji Narodowej.

zdjęcie przedstawia czterech chłopców w strojach w czapkach krakowskich na głowie

Uczniowie ze szkoły w Woli Zachariaszowskiej uczestniczyli w tematycznych zajęciach bibliotecznych wzbogacających ich wiedzę na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Z kolei szkoła w Bibicach zorganizowała dla swoich wychowanków wystawę oraz wykłady poświęcone kulturze ludowej. Wśród prelegentów znaleźli się: Dyrektor Publicznej Biblioteki w Zielonkach Mariusz Zieliński, radna gminy Zielonki i przedstawicielka Klubu Seniora z Węgrzec Zofia Kot, sołtys Sołectwa Węgrzce Magdalena Listoś, przedstawicielka Rady Rodziców Izabela Mól-Truskolaska czy pracownik CKPiR w Zielonkach Katarzyna Żak.

zdjęcie przedstawia mężczyznę w stroju krakowskim prezentującego dzieciom obrazy na ścianie

Trzy grupy z Samorządowego Przedszkola w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach miały okazję zwiedzić Izbę Regionalną w Bibicach. Maluchy przybyły na spotkanie ubrane w stroje krakowskie. Małych gości powitał Sołtys Sołectwa Bibic Tadeusz Łysek, który następnie oprowadził przedszkolaki po bibickiej ekspozycji, opowiedział zgromadzonym o samych Bibicach oraz zwrócił uwagę na historyczne zdjęcia wiszące w budynku.

zdjęcie przedstawia dzieci siedzące w ławkach w sali przedszkola, część z nich ubrana jest w stroje krakowskie

Szkoła Podstawowa i Przedszkole Samorządowe w Przybysławicach również przygotowało dla swoich podopiecznych szeroki wachlarz zajęć związanych z obchodami Tygodnia Kultury Ludowej. Uczniowie klas drugich i przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych na temat stroju krakowskiego. Dzieci odwiedziły członkinie z Koła Regionalnego „Tradycja” oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki” w Brzozówce. W szkolnej bibliotece można było oglądać wystawę materiałów poświęconym strojowi krakowskiemu.

W obchody włączyły się również Niepubliczne Przedszkole „Mali Wielcy” w Brzozówce i Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Ołówek” w Giebułtowie. Dzieci z tych placówek uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych.

To był bardzo kolorowy i pełen niezwykłych przeżyć tydzień. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas różnych zajęć zostanie z wychowankami szkół i przedszkoli na długi czas.

KG