na zdjęciu widoczne dzieci niosące zielonego smoka, w tle kościół Mariacki

Po dwóch latach nieobecności na krakowskie ulice powróciła barwna i radosna Wielka Parada Smoków. Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy były smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.

Wielka Parada Smoków to wydarzenie organizowane od 2000 r. przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor teatru Adolf Weltschek. W tym roku dodatkową okazją do świętowania był jubileusz 50-lecia ustawienia w grodzie Kraka rzeźby Smoka Wawelskiego.

zdjęcie przedstawia grupę dzieci trzymające smoka, przed nimi chłopiec z tabliczką z numerem 21, zdjęcie zrobiono na plantach

Krakowska Parada Smoków to również konkurs na najpiękniejszego smoka. Do zawodnictwa zaproszone są placówki publiczne oraz niepubliczne o charakterze oświatowym i kulturalno-oświatowym. Figury powstają w szkołach, przedszkolach, domach kultury, bibliotekach i świetlicach osiedlowych, według oryginalnych pomysłów uczestników, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów.

Biblioteka Publiczna w Zielonkach już od kilku edycji staje w szranki podczas zmagań konkursowych na najpiękniejszego smoka. W tym roku reprezentujący zielonecką książnicę korzkiewski smokZielinek, zajął zaszczytne III miejsce w kategorii „Domy kultury i inne placówki kulturalno-oświatowe”.

zdjęcie przedstawia dzieci niosące smoka

Inspiracją do powstania figury naszego smoka był film animowany japońskiego studia Ghibli „Spirited Away. W krainie bogów”. Jednym z głównych bohaterów filmu jest smok Haku będący duchem rzeki. Wpisując się w tematykę tegorocznego smoczego święta, zdecydowaliśmy uczynić Zielinka mieszkańcem zlokalizowanego na terenie gminy Zielonki XIV-wiecznego zamku Korzkiew. Zamek położony zaledwie 13 km od krakowskiego Rynku znajduje się w bardzo malowniczej okolicy – na wyniosłym zalesionym wzgórzu otoczonym zakolem rzeki Korzkiewki i parkiem. Jurajska warownia należy do tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Z daleka zamek wygląda jakby oplatał go błękitno-zielony wąż-smok.

zdjęcie przedstawia grupę dzieci i dorosłych podczas odbierania dyplomu na scenie

Smoka podczas przemarszu – z Plant, ul. Grodzką, na Rynek Główny – animowały przedszkolaki uczęszczające do następujących placówek przedszkolnych: Publicznego Przedszkola w Przybysławicach, Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” w Januszowicach i Brzozówce oraz Niepublicznego Przedszkola „Zielone Nutki” w Trojanowicach. Dziecięcej reprezentacji z gminy Zielonki licznie towarzyszyli rodzice, dziadkowie i starsze rodzeństwo, których wsparcie na trasie przemarszu okazało się nieocenione. Szczególne podziękowania kierujemy do Emilii i Julii, uczennic Szkoły Podstawowej w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach, które aktywnie włączyły zarówno w prace przy tworzeniu projektu Zielinka, jak również pomogły najmłodszym w niesieniu smoczej figury.

zdjęcie przedstawia trzy dziewczynki w pamiątkowych koszulkach z parady smoków

Mamy nadzieję, że to nie koniec udziału bibliotecznej ekipy w smoczym konkursie i za rok ponownie uda nam spotkać na 22. Wielkiej Paradzie Smoków!

NJ

Galeria zdjęć