zdjęcie dzieci na warsztatach

W dniach 8-15 maja 2021 r. obchodziliśmy XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. To coroczne święto środowiska bibliotekarskiego ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w życiu publicznym. W ramach tegorocznych obchodów OTB nasze placówki w Zielonkach, Przybysławicach, Węgrzcach i Bibicach przygotowały szereg ciekawych atrakcji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników.

sowy wykonane z papieru kolorowego

Na portalach społecznościowych bibliotek przez cały tydzień można się było włączyć w interaktywne zabawy online. Jedną z nich był quiz dla najmłodszych zatytułowany „Jaka to bajka?”. Na podstawie zamieszczonych zdjęć ilustracji należało odgadnąć tytuł książki, z której one pochodzą. Zorganizowano również book challenge, w trakcie którego na FB publikowano okładki propozycji czytelniczych z naszego księgozbioru, w których treści znajdziemy kolejne książki – od tytułów popkulturowych po największe dzieła literatury światowej.

Nie zabrakło tematycznych wystawek prezentujących ciekawe lektury dla każdego: „Magiczny świat książek” dla maluchów oraz „Nasz Region – nasza mała Ojczyzna” dla czytelników starszych.

Stałym elementem obchodów Tygodnia Bibliotek są corocznie kreatywne zajęcia literacko-plastyczne i spotkania z książką w placówkach przedszkolnych i szkolnych funkcjonujących na terenie gminy Zielonki i nie tylko. Tym razem świętowały z nami przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ołówek” w Giebułtowie, Niepublicznego Przedszkola „Złota Rybka” w Bibicach i Niepublicznego Przedszkola „Kubisiowy Ogród” w Węgrzcach, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi oraz Szkoły Podstawowej nr 67 im. Władysława Łokietka w Krakowie.

Były też niespodzianki plastyczne, a zainteresowani podczas warsztatów stacjonarnych i z KIT-em mieli możliwość wykonania spersonalizowanego artystycznego dziennika książkowego, tzw. book journala, przeznaczonego do dokumentowania wrażeń po lekturze ulubionych tytułów.

Ponadto czytelnicy, którzy odwiedzili w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek nasze placówki biblioteczne mogli skorzystać z Wielkiej Majowej Abolicji Książkowej i bez konsekwencji finansowych zwrócić przetrzymane książki lub audiobooki.