Siedem kolorowych, pięcioramiennych gwiazd z drewnianej sklejki położonych na kolorowym obrusie.

W piątkowy, październikowy wieczór w Kulturotece odbyła się Noc Bibliotek. Mimo trwającej pandemii, na spotkaniu pojawiło się 6 uczestników – 4 chłopaków i 2 dziewczynki. Podczas wydarzenia zachowywaliśmy epidemiologiczne rekomendacje - wszyscy musieliśmy zdezynfekować ręce oraz nosić maseczki. Nie przeszkodziło nam to jednak w dobrej zabawie.

Na początek zaczęliśmy od spotkania on-line. Za pomocą oprogramowania do wideokonferencji Zoom, połączyliśmy się z Filią w Węgrzcach, gdzie również odbywała się Noc w Bibliotece. Uczestnicy wydarzenia po jednej i drugiej stronie zadawali sobie przygotowane wcześniej rymowane zagadki, dzięki którym mogli zidentyfikować poszukiwane książki oraz ukryte w nich małe skarby. Okazało się, że młodzi czytelnicy z obu oddziałów doskonale znają najmodniejsze obecnie tytuły książek - obie drużyny świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.

Następnie przyszła kolej na pracę plastyczną. Wraz z uczestnikami tworzyliśmy własnoręcznie lampki nocne w kształcie gwiazdek. Do ich wykonania potrzebne były sklejki z wzorem gwiazdy, kleje, pędzle, kolorowe farbki, gąbki oraz brokat. Po złożeniu wszystkich elementów, przystąpiliśmy do ozdabiania lampek. Największą popularnością wśród ozdób zdecydowanie cieszył się brokat.

Po wykonaniu gwiazdy, nastąpiła krótka przerwa na sprzątanie. Uczestnicy w ramach odpoczynku grali w chowanego, surfowali w Internecie w poszukiwaniu filmu na seans oraz skusili się na mały poczęstunek. Część postanowiła zagrać w planszówkę Memory ćwiczącą zapamiętywanie.

Na koniec przystąpiliśmy do wybierania filmu. Nie było to łatwe zadanie – nasi czytelnicy mieli bardzo różne propozycje na zakończenie tego wieczoru. Ostatecznie wybór padł na „Pudłaki” – film animowany opowiadający o pudełkowych stworkach i ich przygodach.
 Całe wydarzenie zakończyło się około 22:30. Uczestnicy zabrali do domu wykonane przez siebie prace. Mamy nadzieję, że dobrze zapamiętali czas spędzony w Kulturotece.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Projektu “Biblioteka online: program szkoleniowy dla bibliotekarzy” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.