na zdjęciu widoczna wystawa inspirowana twórcżością Katarzyny Gawłowej, wystawa znajduje się w holu Biblioteki w Zielonkach

Do końca czerwca, w Bibliotece Publicznej w Zielonkach, można oglądać wystawę prac dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach. Jest to zwieńczenie projektu edukacyjnego „Cztery pory roku w twórczości Katarzyny Gawłowej”.

na zdjęciu widoczne obrazy inspirowane twórczością Katarzyny Gawłowej, obrazy wiszą na ścianie

W tym roku mija 40 lat od śmieci Katarzyny Gawłowej, artystki ludowej i malarki prymitywistycznej. Należy ona do grona najbardziej cenionych, obok Nikifora Krynickiego, twórców sztuki naiwnej w Polsce. Artystyczny dorobek malarki z Zielonek, dzieci poznawały od października zeszłego roku podczas zajęć w ramach projektu edukacyjnego „Cztery pory roku w twórczości Katarzyny Gawłowej”. Inspiracją do tworzenia obrazów były nie tylko zmieniające się sezony, ale także zwyczaje ludowe i obyczaje pielęgnowane na wsi. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawował dr hab. prof. Robert Małaszowski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

na zdjęciu widoczne zaiwszone na ścianie obrazy inspirowane twórczością Katarzyny Gawłowej

Prace wykonane przez przedszkolaki łączą w sobie różne techniki. Jedne z ciekawszych zostały stworzone przy użyciu elementów koronki, gałęzi albo namalowane na przedmiotach użytkowych takich jak krzesła czy talerze.

na zdjeciu widoczne krzesło pomalowane we wzory ludowe

Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy do zapoznania się z twórczością naszych młodych artystów. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Biblioteki Publicznej w Zielonkach do końca czerwca.

LJ