Warsztatami ceramicznymi wznowiłyśmy po wakacyjnej przerwie spotkania Bibliotecznych Warsztatów Plastycznych. Nasze zaproszenie do przeprowadzenia krótkiego kursu pracy z gliną, która od niepamiętnych czasów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu różnego rodzaju ceramiki, przyjęła pani Magda Filipek. Do ręcznego formowania wyrobów ceramicznych używane są wysokoplastyczne i plastyczne gliny i z takim materiałem właśnie przyszło nam w czwartek pracować.

Nasza instruktorka zaprezentowała przykładowe przedmioty wykonane z tegoż materiału, po czym poleciła nam popracować rękoma z naszymi kawałkami gliny. Polegało to na ugniataniu, masowaniu, aż do momentu kiedy materiał do nas „przemówi”. Następnie można było zacząć faktyczną pracę z gliną – formowanie, wałkowanie, wyklejanie. Każda z pań miała swój własny pomysł na wykonanie , zaś te które były niezdecydowane szukały inspiracji w Internecie.

Na przygotowanych przez panią Magdę stolnicach i matach zaczęły powstawać kolejne formy. Pomocne przy tym okazały się wszelkie przyrządy: wałki, rylce, nożyki, matryce, stemple, serwetki oraz gałązki i liście kapusty, rabarbaru czy drzew liściastych. Nic nie mogło się zmarnować.

Z każdą kolejną godziną przybywało przygotowanych do wypalenia przedmiotów, a każdy z nich wzbudzał ogólny zachwyt zgromadzonych. Wykonałyśmy naprawdę kawał dobrej roboty. Powstały piękne kafle, poidełka dla ptaków, podkładki pod gorące garnki, miseczki, a nawet gliniane figurki do ogrodu: grzyby, ślimak, słonik, kotek i niezwykle udana replika cudnego ptaszka przywiezionego z Hiszpanii.

Warsztaty ceramiczne okazały się bardzo dobrym pomysłem na urozmaicenie naszych dotychczasowych zajęć i okazją do ujawnienia pokładów kolejnych zdolności drzemiących w paniach. Wytworzone przedmioty pojechały do wypalenia w piecu, skąd wrócą do nas po tygodniu. Będziemy je wówczas malować i szkliwić. Już nie możemy się tego doczekać…

JR

Galeria zdjęć