Tradycyjne pisanki i kraszanki mają swój niezaprzeczalny urok, ale czasami warto zastąpić je czymś bardziej nowoczesnym. Oryginalne metody dekorowania wielkanocnych jajek poznali uczestnicy rodzinnych warsztatów artystycznych, które odbyły się w minioną sobotę, 8 kwietnia, w zieloneckiej bibliotece.


W trakcie zajęć rodzice i ich pociechy mieli za zadanie wykonać trzy pisanki – każde dziecko otrzymało do ozdobienia jedno duże styropianowe jajo, mające około 9 cm średnicy, i dwa mniejsze, mierzące po 5 cm. Do ich przystrojenia przewidziane były trzy różne techniki: oklejanie skrawkami materiału, malowanie lakierami do paznokci oraz owijanie kuchenną folią aluminiową.


Rozpoczęliśmy od najbardziej pracochłonnych pisanek „patchworkowych”. Najpierw na powierzchni styropianu, za pomocą ołówka, nakreślone zostały odcinki dzielące jajka (te największe) na symetryczne części. My zdecydowaliśmy się na cztery segmenty. Później zaznaczone linie wyżłobiono lekko ostrą wykałaczką, tworząc rowki do wpychania przyciętej odpowiednio tkaniny.Gdy przygotowane fragmenty materiału znalazły się na swoim miejscu, dzieci zabezpieczyły je klejem, a następnie użyły kolorowych tasiemek, wstążek, sznurków, włóczki czy koronki, aby zamaskować łączenia kawałków tkaniny. Na koniec pisanki ozdobiono błyszczącymi cekinami i koralikami.


Osoby, które poradziły sobie z pierwszym jajem mogły spróbować swoich sił jako artyści-malarze i stworzyć przy użyciu lakierów do paznokci „marmurkowe” pisanki w fantazyjne esy-floresy. Wystarczyło tylko zanurzyć nabite na patyczek szaszłykowy styropianowe jajeczko w mieszaninie letniej wody oraz minimum dwóch rodzajów lakieru – najlepiej w kontrastowych, jaskrawych kolorach. Barwna powłoka przywarła do powierzchni jajka, dając niepowtarzalną, wzorzystą pisankę.Oczekując na wyschniecie mokrego lakieru dzieci przystąpiły do projektowania trzeciej „posrebrzanej” pisanki. Styropianowa baza została tym razem zawinięta w prostokątne kawałki spożywczej folii aluminiowej. Po delikatnym wygładzeniu załamań folii, na jajka pozostało tylko nakleić dowolne wycinanki, np. z papieru, krepiny, filcu.

Po skończonych warsztatach każdy maluch zatrzymał wszystkie swoje prace na pamiątkę. Zabrane do domów piękne, efektowne pisanki z pewnością będą mogły stanowić wspaniałą dekorację wielkosobotniego koszyczka ze święconką, a potem przyozdobić stół podczas wielkanocnego śniadania.


Zajęcia dla najmłodszych zieleńczan już po raz kolejny poprowadziły wolontariuszki, panie Bernadeta Walczak (koordynatorka całego przedsięwzięcia), Marta Snoch i Anna Nowakowska-Kaczmarzyk, na co dzień członkinie działających przy naszej książnicy Bibliotecznych Warsztatów Plastycznych, którym gorąco dziękujemy za zaangażowanie się w przeprowadzenie spotkania.

Do zobaczenia za rok, podczas kolejnej edycji kreatywnych warsztatów wielkanocnych!

NJ

Fotorelacja z warsztatów dostępna tutaj.