W poniedziałkowe popołudnie, 19 października, w naszej książnicy było gwarno i tłoczno, gościliśmy bowiem  ekipę telewizyjną realizującą program o działaniach ekologicznych, recyklingu materiałów, które często jeszcze trafiają bezpośrednio do koszy. 

 

Naszymi działaniami mogliśmy się teraz pochwalić przed kamerą. Dyrektor Biblioteki Publicznej w  Zielonkach Mariusz Zieliński przywitał miłych gości podkreślając, że zawitali do „zielonej biblioteki”, w której przywiązujemy ogromną wagę do proekologicznych działań, a nade wszystko staramy się jak najbardziej wykorzystać, czy przekazać do ponownego przetworzenia materiały zbędne takie jak papier czy plastik. Segregujemy więc nasze śmieci, skrupulatnie oddzielając papier od tworzyw sztucznych. Zbieramy również plastikowe nakrętki, które przekazywane są potem na akcje charytatywne.


Przed kilku laty włączyliśmy się do akcji bookcrossingu czyli idei nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich na tzw. regale bookcrossingowym. Można stąd zabrać książki pozostawione przez innych czytelników bądź wycofane z biblioteki, albo przynieść i zostawić swoje niepotrzebne już zbiory. Jego usytuowanie bezpośrednio przy wejściu do książnicy zachęca do zatrzymania się i przejrzenia, zatem nie dziwi fakt, że i tym razem udało się dziennikarzom uchwycić ten moment, gdy nasi czytelnicy przeglądali pozostawione tam książki. 

Nie sposób nie wspomnieć o paniach spotykających się w czwartkowe wieczory w jednym z pomieszczeń biblioteki, by wspólnie stworzyć coś pięknego, niepowtarzalnego, najlepiej z materiałów, które trafiłyby na śmietnik. Stąd też na stole zaprezentowane były przedmioty z wikliny papierowej, a wśród nich koszyczki, miseczki a nawet model zabytkowego samochodu. Szczególne zainteresowanie red. Izabeli Pieczary wzbudziła zrekonstruowana z 30-letniej pocztówki kartka okolicznościowa, zaprezentowana przez Bernadetę Walczak. 

Nasi goście długo jeszcze wysłuchiwali opowieści pań o pracach powstających na cotygodniowych warsztatach: o smoku wykonanym z recyklingu, który reprezentował bibliotekę na Paradzie Smoków, o różach z jesiennych liści, które ozdobią wianki na Święto Zmarłych, o decoupage’u wykorzystującym wszystkie niepotrzebne serwetki, a  od którego zaczęły się Biblioteczne Warsztaty Plastyczne.

Dyrektor biblioteki dodał na zakończenie spotkania, że nie tylko dbamy o niezaśmiecanie naszego środowiska, ale jeszcze je upiększamy. Uczestnicząc od kilku lat w akcji Pola Nadziei i sadząc cebulki żonkili, przyczyniamy się do tworzenia wiosną ekologicznych, kwitnących połaci wokół biblioteki i gminnych instytucji. 

JR