Wydawać by się mogło – nic prostszego. Kilka „pomponów” z pociętej w drobne paseczki krepiny, kilkanaście mniejszych bibułkowych kwiatków, kawałki pociętej słomy i cienkiego sznurka. W praktyce okazało się to dużo trudniejsze i bardzo pracochłonne. Trwające 3 godziny warsztaty pozwoliły na dokładne przyjrzenie się fotografiom pająków zamieszczonych w Internecie, rozplanowanie kolejności prac, a także podział obowiązków pomiędzy obecnymi na spotkaniu paniami. Należało także wybrać kolory krepiny, z których miały powstawać kwiaty, bowiem ich różnorodność przyprawiała o zawrót głowy.

Po długiej dyskusji zapadła decyzja o wyborze kolorów i można było zaczynać jedną z najprostszych czynności, jaką było wycinanie kółek z krepiny. Następnie każde z nich musiało być ponacinane, tak by po nanizaniu na sznurek sprawiało wrażenie kolorowych koszyczków kwiatowych. Część zespołu pracowicie cięła w tym czasie długie słomki na kilkucentymetrowe kawałeczki. Ponieważ naszych kwiatowych kółeczek przygotowałyśmy więcej niż to było zaplanowane, podjęłyśmy zespołowo decyzję, że nasz „zielonecki pająk” nie będzie miał tradycyjnych czterech odnóży, ale o dwa więcej. Ot taka lokalna, podkrakowska odmiana.

Pracami kierowała Bernadeta Walczak, dla której nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania.  Podpowiadała nam dobór kolorów kwiatków, decydowała o długości sznurów, kolejności poszczególnych etapów.   

Bardzo przydał się na naszych zajęciach przyrząd do robienia dziurek w filcowych kulkach, zakupiony na potrzeby Bibliotecznych Warsztatów Plastycznych. Dzięki niemu przekłucie kilku warstw bibuły nie było problemem i ułatwiało nałożenie na igłę ze sznurkiem, przełożone każdorazowo kawałkiem słomy. Po nałożeniu całej sekwencji kolorów kolejne odnóża pająka  czekały na połączenie w jedną całość.

Kolejną czynnością było pocięcie większych kawałków bibuły zielonej na ozdobienie drucików tworzących podstawę pająka oraz żółte, pomarańczowe, różowe i niebieskie, które wkrótce stać się miały pąkami rozwiniętych krepinowych kwiatów.

Na kolejnych warsztatach, dokończymy składanie gotowych elementów pająka, który zawiśnie w Izbie Regionalnej otwartej przy naszej bibliotece. Przed nami bowiem już nowe zadanie - odtworzenie czepca krakowskiego, nakrycia głowy młodych panien.

Warsztaty plastyczne zostały zrealizowane dzięki uczestnictwu naszej biblioteki w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Projekt „Nasze wiano dla przyszłych pokoleń. Izba Regionalna przy Bibliotece w Zielonkach jako świadek czasów minionych” stwarza możliwości poszerzenia wiedzy zarówno o strojach regionalnych z terenu gminy Zielonki jak i o wystroju wnętrz dawnych wiejskich chat.  Dzięki tym spotkaniom, wszyscy uczestnicy, a zwłaszcza osoby, które  od niedawna są mieszkańcami naszej gminy mają niebywałą okazję poznania charakterystycznych elementów zarówno regionalnego stroju krakowskiego jak i ozdób oraz  wyposażenia  domów. Mamy nadzieję, że wspólna zabawa i praca przyczyni się znacznie do dalszej asymilacji w nowym środowisku.

 

JR

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.