Równie barwne jak sierpniowe, były warsztaty renowacji i odtworzenia gorsetów. Zajęciami kierowała Bernadeta Walczak, której mama, Anna Palimąka pięknie haftuje gorsety. Wprawdzie córka nie do końca poszła w ślady swojej rodzicielki, ale talent artystyczny na pewno odziedziczyła właśnie po niej.

Na stołach leżały przygotowane wcześniej eksponaty udostępnione z Izby Regionalnej przez dyrektora biblioteki  Mariusza Zielińskiego.  Stanowiące część kobiecego stroju krakowskiego gorsety, zachwycały różnorodnością. Różniły się kolorem sukna: od czerni przez szafir aż po zieleń, wzorami i kolorami haftowanych kwiatów, układem koralikowych guzików i cekinów  a nawet kolorami chwostów. Najskromniejsze są te z początku wieku XX, późniejsze, te z lat 30-tych są już bardziej strojne, bogato haftowane.

Motywami kwiatowymi, umieszczanymi w centralnej części tyłu były zazwyczaj róże. Cieniowane płatki i pąki kwiatowe były dla nas za dużym wyzwaniem, ich wyhaftowanie to prawdziwy artyzm. Skupiłyśmy się na prostszych elementach ozdób jakimi są koraliki, cekiny, sutasz i drobna pasmanteria, dzięki którym gotowe gorsety zachwycały przepychem.

Na ustawionych na potrzeby warsztatów manekinach, pyszniły się  wielobarwnymi haftami gorsety, męskie kaftany, drukowane w różnokolorowe kwiaty chusty i wspaniały czepiec krakowski, pyszniący  się mnóstwem kolorów i haftowanych wstążek, którego poszczególne etapy powstania dokładnie i szczegółowo przekazywała Bernadeta.

Jako, że zajęcia odbywały się w bibliotece nie mogło zabraknąć pomocy w postaci literatury fachowej.

Najcenniejsza lekturą była praca Seweryna Udzieli wydana w 1930 roku, zawierająca między innymi formy wykrojów damskich i męskich elementów stroju krakowskiego wraz z dokładnymi opisami. To prawdziwa perełka zbiorów zieloneckiej biblioteki, niestety na co dzień niedostępna dla użytkowników. Spoczywa w gabinecie dyrektora, wraz z innymi wydawniczymi skarbami, które książnica gromadzi od 2009 roku, jako jedyna w powiecie krakowskim.

Zajęcia te mogły się odbyć dzięki uczestnictwu naszej biblioteki w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Dzięki warsztatom realizowanym w bibliotece, stanowiącym kolejny już punkt projektu „Nasze wiano dla przyszłych pokoleń. Izba Regionalna przy Bibliotece w Zielonkach jako świadek czasów minionych” każdy mógł znacznie poszerzyć swoją wiedzę o strojach regionalnych z terenu gminy Zielonki. Było to niezmiernie ciekawe spotkanie, zwłaszcza dla osób, które  do naszej miejscowości przybyły stosunkowo niedawno, często z odległych rejonów kraju. Dla nich była to wspaniała okazja poznania charakterystycznych elementów stroju krakowskiego, jego odmian. Najpiękniejszym owocem tych warsztatów jest miłość nowych mieszkanek Zielonek do tego ubioru, co już skutkuje szyciem haftowanych ręcznie koszul, kwiecistych spódnic, zapasek i gorsetów. Przybędzie nam krakowianek, oj przybędzie…

 

JR

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.