Pomimo trwających wakacji mieszkańcy Zielonek nie próżnują. W miniony czwartek, 14 sierpnia licznie przybyli do naszej biblioteki by uczestniczyć w warsztatach komponowania bukietów z okazji zbliżającego się Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w tradycji ludowej zwanym też Świętem Matki Boskiej Zielnej.

W ów dzień od wieków święcono w kościołach wykonane samodzielnie „bukiety maryjne”. Ich skład i wygląd różnił się w zależności od części kraju, ale zawsze były to rośliny nieprzypadkowe – ich zadaniem było pomaganie w różnych schorzeniach i dolegliwościach zarówno ludziom jak i zwierzętom. Tak więc w bukiecie musiały się znaleźć gałązki dziurawca, krwawnika, rumianku, mięty, wrotyczu, dodawano trawy, len, kłosy zbóż. Uzupełniały je kwiaty ogrodowe i polne, owoce i warzywa.

Hol zieloneckiej biblioteki zmienił się na ten jeden dzień w ogromną łąkę, ukwieconą sierpniowymi kwiatami. Na ścianach zawisły odrestaurowane w tym roku obrazy stanowiące własność Izby Regionalnej, udekorowane pięknymi wiankami ze zbóż oraz gałązkami lipy i głogu. W glinianych dzbanach i na stołach czekało na uczestników warsztatów całe bogactwo roślin, zbóż, ziół i jabłek. Każdy przyniósł coś ze swojego ogrodu, dzięki czemu nasze bukiety bardzo się uwspółcześniły. Obok tradycyjnych ogrodowych kwiatów: mieczyków, nagietków, aksamitek, astrów pojawiły się tak egzotyczne jak papuzi kwiat. Pracami kierowała i udzielała wszystkich uwag i porad Bernadeta Walczak. Nowi mieszkańcy Zielonek, którzy licznie skorzystali z oferty zajęć mogli wysłuchać opowieści o tradycji komponowania bukietów, a także ich wszechstronnym zastosowaniu leczniczym, zabezpieczającym i ochraniającym przed szkodnikami oraz wszelkim złem. Dawniej wierzono, że poświęcony w kościele bukiet zostawiony w obejściu domu uchroni go przed uderzeniem pioruna, zaś napar przygotowany z poświęconego ziela lub dym pochodzący ze spalonych ziół zabezpieczy i wyleczy większość chorób ludzi i bydła.

Zajęcia z kompozycji  bukietów zielnych mogły się odbyć dzięki uczestnictwu naszej książnicy w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Dzięki warsztatom realizowanym w bibliotece, stanowiących jeden z punktów projektu „Nasze wiano dla przyszłych pokoleń. Izba Regionalna przy Bibliotece w Zielonkach jako świadek czasów minionych” każdy mógł znacznie poszerzyć swoją wiedzę o roślinach rosnących wokół nas, zaś nowoprzybyli do naszej miejscowości mogli poznać nowy, nieznany dotychczas zwyczaj.

Wśród wspaniałej atmosfery powstało mnóstwo pięknych i bardzo różnorodnych bukietów, a zadowolenie i uśmiech malujący się na twarzach wszystkich uczestników warsztatów dowodzi o ogromnej potrzebie organizowania takich imprez w przyszłości.

 

JR

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.