Co to była za impreza! W sobotnie przedpołudnie w Bibliotece Publicznej w Zielonkach odbyła się zabawa mikołajkowa dla dzieci i ich rodziców.

Mikołajki rozpoczęły się od stworzenia przez dzieci z pomocą rodziców figurek bożonarodzeniowych z masy porcelanowej. Wśród ozdób można było znaleźć między innymi śliczne gwiazdki, choinki oraz aniołki, które będą pięknie zdobić nasze domy. Bardzo ważną rolę w tworzeniu świątecznych dekoracji odegrały panie instruktorki ułatwiające uczestnikom ich wykonanie: Pani Marzena Gadzik-Wójcik, Pani Dorota Prochal, Pani Anna Pająk, Pani Anna Rączkowska.

 Kiedy porcelana wysychała, wyruszyliśmy na poszukiwania św. Mikołaja. Dzięki wskazówkom, które pozostawił Święty, niczym  rasowi detektywi, mieliśmy szansę na podążanie jego śladami i rozwiązywanie wymyślonych przez niego zagadek, a przy tym na świetną zabawę! Św. Mikołaj pozostawił w książeczkach o tematyce bożonarodzeniowej pytania dotyczące ich treści, a także liczne zadania dla małych poszukiwaczy. Wśród poleceń było m.in. udekorowanie choinki bombkami z wizerunkami dzieci, a także wykonanie ogromnej kartki bożonarodzeniowej z życzeniami dla czytelników Biblioteki.

Kolejną częścią naszej imprezy były zabawy i gry ruchowe, które poprowadziła Pani Kinga Dziedzic, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Zielonkach. Dzieci pląsając  w rytm muzyki, świetnie się bawiły. Pomimo wysiłku fizycznego uczestnicy imprezy nie stracili zapału do dalszych poszukiwań św. Mikołaja.

Ostatnią część naszej zabawy stanowiło upragnione spotkanie ze św. Mikołajem. Każde z dzieci miało okazję porozmawiać ze Świętym oraz zrobić pamiątkową fotografię. Nie zabrakło również prezentów!

Do zobaczenia za rok!

Serdeczne podziękowania należą się Panu Ryszardowi Cabale za wykonanie przepięknych fotografii.

 

Poniżej zamieszczamy przepis na masę porcelanową.

Składniki potrzebne do zrobienia zimnej porcelany:

  • 5 łyżek kleju wikol
  • 5 łyżek mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki oleju (my użyłyśmy oliwki dla dzieci Bambino i nieco gliceryny)
  • 0,5 łyżeczki soku z cytryny

Składniki łączymy w gładką masę w metalowej/szklanej misce  i wyrabiamy jak ciasto drożdżowe, a czynimy to tak długo, aż  masa nie będzie odchodzić od ścianek miski i naszych rąk. Masa szybko schnie, więc po jej zrobieniu należy umieścić ją w woreczku i wydzielać dziecku po kawałku, by partiami robiło ozdoby według własnej wyobraźni. Pomocne będą foremki do produkcji ciasteczek, koronki o wypukłym wzorze, które przyciśnięte do masy podczas wałkowania  nadadzą przyjemnej faktury. Po ich zdjęciu można wycinać dowolne kształty zawieszek – ozdób na choinkę. Pamiętajmy o zrobieniu dziurek na sznureczki do zawieszania ozdób zanim masa stwardnieje.

Należy zachować te same proporcje przy odmierzaniu wszystkich składników. Można je odpowiednio do potrzeb zwiększać. Zasadą jest zachowanie proporcji podstawowych składników, czyli mąki i wikolu, stosunek 1:1 Olej pomoże związać składniki, a cytryna nada produktowi blasku i utrzyma biały kolor.

MW

Więcej zdjęć z wydarzenia