Tradycje nie rodzą się z dnia na dzień. Przekonały się o tym przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Kubisiowy Ogród”, które w środowe przedpołudnie wzięły udział w zajęciach poświęconych zwyczajom weselnym podkrakowskiej wsi. Na specjalnej lekcji bibliotecznej, przygotowanej przez węgrzecką książnicę, grupa „Pszczółek” pod opieką wychowawczyń Mileny Przęzak i Beaty Wójcik dowiedziała się jakie obrzędy towarzyszyły dawniej ślubnej ceremonii. Inspiracją do zorganizowania spotkania o takiej właśnie tematyce była odbywająca się od kilku lat w pierwszy wrześniowy weekend akcja Narodowe Czytanie, której tegoroczną lekturą wybrano dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, mieszkańca Węgrzc w latach 1906-1907.

Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy o uroczystościach weselnych, w których nasi mali goście kiedyś już uczestniczyli. Dyskutowaliśmy jak one wyglądały, gdzie się odbywały, czy dzieci pamiętają jakieś nieoczekiwane wydarzenia mające miejsce w trakcie ich trwania. Przedszkolaki chętnie dzieliły się swoimi obserwacjami i zapamiętanymi szczegółami.

Następnie przyszedł czas na przybliżenie maluchom obrzędowości tradycyjnego podkrakowskiego wesela chłopskiego – przy czym bardzo pomocne okazały się fotografie dołączone do książki Henryka Banasia „Wesele krakowskie z Bibic”Dzieci mogły zaobserwować, że ślub w ludowych strojach regionalnych miał piękną, barwną, zwykle bardzo widowiskową oprawę, zaś wszystkim weselnikom towarzyszył niepowtarzalny świąteczny nastrój. Obiecały także namówić starszych członków swojej rodziny, może dziadków czy nawet pradziadków, na opowiedzenie im o takim weselu sprzed lat.

Po tym krótkim wstępie przeszliśmy do wyzwania artystycznego. Podzieleni na dwie grupy przystąpiliśmy do wykonania tematycznych prac plastycznych – bukietu kwiatów dla panny młodej oraz ślubnego wianka. Przedszkolaki entuzjastycznie i z fantazją podeszły do powierzonego zadania. Naklejanie kolorowych papierowych kwiatów okazało się świetną zabawą wymagającą jednak dobrego planowania. Gotowe prace zawisną wkrótce na pamiątkowej wystawie.

Na zakończenie pozostało jeszcze przekąsić coś słodkiego i zapoznać się z nowościami książkowymi na bibliotecznych półkach – jest to stały punkt każdej przedszkolnej wizyty w naszej bibliotece. Maluchy z wielką przyjemnością przeglądały dziecięce bajki, opowiadania i zbiory wierszy, które w okresie wakacyjnym, dzięki hojności czytelników, trafiły do węgrzeckiej placówki.

Środowe zajęcia pokazały, iż na wprowadzanie dzieci w świat lokalnych tradycji ludowych, obyczajów i kultury naszych przodków nigdy nie jest za wcześnie, a edukacja regionalna jest bardzo ważna już na etapie nauki przedszkolnej.

NJ

Galeria zdjęć