Na to spotkanie dzieci czekały już od dwóch miesięcy, solidnie się do niego przygotowując. Dzięki temu atmosfera była naprawdę niepowtarzalna. Wiesława Drabika, pisarza autora ponad 100 książeczek dla maluchów serdecznie przywitała wicedyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach Anna Zielowska, a grupa zerówkowiczów z napięciem czekała na opowieści o książkach i samym artyście.

Mogliśmy się dowiedzieć, że pisarzem został niejako przez przypadek, poproszony przez córkę Joasię o napisanie wierszyka, którego szybko mogłaby się nauczyć. Wierszyk tak się spodobał, że jego autor został poproszony o zgodę na publikację, a wkrótce otrzymał dalsze zlecenia, co skutkowało tym, że z inżyniera budującego domy (z których jak dotąd żaden się nie zawalił), został pisarzem rymowanych książeczek, uwielbianych przez dzieci.

Autor potrafił nawiązać cudowny kontakt z dziećmi, na poczekaniu organizując minikonkursy z nagrodami. Za poprawną odpowiedź można było wygrać specjalną naklejkę, a ujawniwszy swoje imię po chwili usłyszeć od pisarza dwuwiersz o sobie. Cudownie bawiły się przy tym nie tylko maluchy, ale też towarzyszący im nauczyciele oraz bibliotekarze szkolni, którzy mieli olbrzymi udział w przygotowaniu uczniów do tego spotkania. Jakież było zdumienie pisarza, kiedy czytając kolejne wersy swoich książeczek słyszał ich zakończenia, w dodatku wykrzykiwane zgodnym chórem.

Był też konkurs znajomości postaci bajkowych, o których Wiesław Drabik napisał swoje książki. Wybrane zespoły z każdego z oddziałów musiały odgadnąć imię lub nazwisko bohatera, bądź sam tytuł utworu. Tu też odpowiedzi były natychmiastowe i prawie bezbłędne. Nagrodami były naklejki, myliłby się jednak ten, kto myśli, że były to takie sobie zwykłe naklejki. Pod koniec spotkania odbyło się ich liczenie, a zdobywcy największej ilości (czyli Wiktor i Zosia) otrzymali od autora w prezencie książeczki, które sami mogli sobie wybrać.

Ostatnim elementem spotkania było składanie autografów na zakupionych przez zerówkowiczów książeczkach. Długa kolejka dzieci wiła się długo po sali, ale każdy stał cierpliwie, by otrzymać osobisty wpis autora. Pani Bożena Porębska-Szarek, ze szkolnej biblioteki, podziękowała pisarzowi za przyjazd do zieloneckiej szkoły wręczając pamiątkowy podarunek. Wśród prezentów udało się nam zobaczyć postać Pucheroka – jeden z symboli promujących gminę Zielonki, z którym to nasz gość z ogromną radością zapozował do zdjęcia, obiecując jeszcze tu wrócić.

Poniedziałkowe spotkanie z Wiesławem Drabikiem udało się zorganizować w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2017”, realizowanego przy współpracy finansowej z Instytutem Książki.

JR

Fotorelacja ze spotkania dostępna tutaj.