Przez dwa kolejne dni w naszej bibliotece gościły dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, a tematem spotkania, w ramach obchodzonego w gminie Zielonki roku Stanisława Wyspiańskiego, był sam wielki malarz, poeta, twórca witraży i polichromii. Na przedszkolaków czekało kilka niespodzianek.

Maluchy dowiedziały się, że mały Staś nie miał łatwego życia. Osierocony przez matkę w wieku 7 lat, został oddany na wychowanie do wujostwa. Uczniem był niczym się niewyróżniającym i nic nie wskazywało na to, że kiedyś będzie znany na całym świecie, a w kraju zostanie uznany za czwartego wieszcza. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały fotografie domu malarza w niedalekich Węgrzcach, gdzie spędził ostatnie kilkanaście miesięcy swojego życia, a także pamiątkowego obelisku, powstałego w setną rocznicę urodzin twórcy, w miejscu zburzonego w 1914 r. podczas działań wojennych domu. Od kilku lat, w dniu imienin Wyspiańskiego – 8 maja, z biblioteki w Węgrzcach wyrusza korowód w strojach krakowskich, reprezentowany m.in. przez przedszkolaków i mieszkańców, by pod obeliskiem złożyć naręcza kwiatów, ozdobione biało-czerwonymi wstążkami.

Po części przybliżającej dzieciom postać artysty przyszła kolej na zmierzenie się z rysunkami Wyspiańskiego, przygotowywanymi do wydanego w latach 1896-97 Zielnika, w którym namalował rosnące i kwitnące w okolicach Krakowa rośliny, zioła i kwiaty. Dzieci wspaniale uporały się z zadaniem i z dumą prezentowały opatrzone inicjałami malarza pokolorowane kartki, które zostały zabrane na pamiątkę zajęć. Kilkoro wyjątkowych przedszkolaków wracało do swojej  placówki ze zdobytymi w konkursie nagrodami. Aby zdobyć kurkę lub zajączka należało wykazać się niemałą wiedzą, np. wytłumaczyć co to jest witraż.

Zadowoleni ze spotkania najmłodsi czytelnicy opuszczali bibliotekę ze słodkimi niespodziankami, a już w przyszłym tygodniu kolejne lekcje biblioteczne poświęcone temu wielkiemu artyście.

JR