Tydzień Kultury Ludowej trwał od 9 -13 maja 2016 r. Jego pomysłodawcą był Mariusz Zieliński, założyciel Izby Regionalnej w Zielonkach. Głównym celem Tygodnia było rozpropagowanie kultury ludowej w dziedzictwa narodowego Ziemi Krakowskiej wśród dzieci z klas nauczania początkowego 0 – 3 Zespołu Szkół w Zielonkach. Lekcje żywej historii odbywały się dwutorowo – każda grupa zwiedzała zbiory Izby Regionalnej, o których opowiadał im p. Mariusz Zieliński.

Wzrok małych uczestników przykuwały motywy wielobarwnych skrzyń krakowskich oraz połysk cekinów i pasmanterii z krakowskich gorsetów. Nie umknęły też uwadze podwieszane u sufitu dekoracje świąteczne z domów Krakowiaków Zachodnich, bardzo typowe dla Zielonek i okolic – pająki świąteczne wykonywane z bibuły jako plastyka obrzędowa w okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Dzieci powtarzały też nowe dla nich słowa, które już dawno znikły ze słownika potocznie używanych słów, a były to nazwy części elementów garderoby stroju krakowskiego. Uczniom spodobały się takie nazwy jak kabat – odzienie męskie wykonane z sukna wełnianego, katanka kobieca, czepiec, sakwa krakowska czy kieszeń kobieca.

W drugiej części spotkania dzieci miały przyjemność uczestniczenia w zajęciach muzyczno – taneczno – plastycznych, które poprowadziła p. Alina Karska – emerytowany nauczyciel akademicki. Przy akompaniamencie pianina śpiewały ludowe piosenki: „Hej na krakowskim Rynku” i „Płynie Wisła, płynie”. W Tygodniu Kultury Ludowej wzięło udział 412 dzieci wraz z nauczycielami i opiekunami z Zespołu Szkół w Zielonkach.

Dyrektor Biblioteki Publicznej składa serdeczne podziękowanie p. Annie Zielowskiej v-ce dyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach za pomoc w organizacji i logistykę tego przedsięwzięcia, p. Annie Karskiej, Annie Sieńko – radnej gminy Zielonki, Beacie Posze, piotrowi Magierze za czynny udział w strojach krakowskich w zajęciach i pomoc w organizacji Tygodnia Kultury Ludowej. Mamy nadzieję, że to wydarzenie wpisze się już na stałe w kalendarz imprez odbywających się w Izbie Regionalnej i Bibliotece Publicznej.

Galeria zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ!