W poniedziałkowy wieczór odbyło się pierwsze spotkanie Pań z Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Bibliotece w Przybysławicach. W gronie dobrych znajomych z filiżanką herbaty w dłoni i odrobiną słodyczy rozpoczęła się dyskusja o książce Katarzyny Drogi "Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej".

 

 

Powieść ta to niezwykły obraz kobiety, która stała się pierwszą damą II RP. Na swoją pozycję pracowała ciężko i okupiła ją wielkimi wyrzeczeniami. Marzenie o wolnej Polsce stało się dla niej siłą napędową. Przemycała broń, była więźniem, walczyła o wolność. Poznała legendarnego bohatera, z którym połączyło ją gorące uczucie. Na pełne szczęście musiała jednak czekać długie lata, gdyż pierwsza żona Piłsudskiego nie zgodziła się na rozwód. Gdy po latach wyczekiwań szczęście zapukało do jej drzwi, musiała się zmierzyć z innymi kandydatkami do serca Marszałka. Książka obfituje w wiele informacji, jednak napisana jest lekko i czyta się ją bardzo przyjemnie. Polecamy ją wszystkim, nie tylko miłośnikom historii.

 

 

 

Dyskusja nad powieścią wciągnęła wszystkie klubowiczki. Postać Oli skłoniła nas do rozważań nad rolą kobiety w historii. Mamy nadzieję, że powstanie jeszcze wiele książek o niezłomnych bohaterkach, które miały odwagę walczyć o marzenia mimo przeciwności losu.

 

 

Galeria zdjęć

KG